Dzień nauczyciela

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni ze Szkoły podstawowej im. Jana Pawła II otrzymali medale i wyróżnienia. Wśród nagrodzonych znalazł się także Prezes Zarządu Expom S.A. Rafał Domżalski, który otrzymał Medal Komisji Narodowej. Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu dzięki pracownikom szkoły podstawowej, której jesteśmy patronem. Uroczystość wręczenia odbyła się dnia 16 października 2018 r. w Elblągu.

PDFwydrukujwyślij do...

Wieczór z nagrodami

W dniu 15.10.2018r. w Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej wyłoniono laureatów prestiżowej nagrody marszałka województwa „Żagle Warmii i Mazur”. Galę otworzył występ chóru dziewczęcego Cantabile pod batutą Agaty Wilińskiej. Ideą konkursu jest wyłonienie firm, które stawiają na innowacje, nowoczesność, którym przyświeca idea społecznej odpowiedzialności biznesu. Właśnie w tej kategorii Expom został wyróżniony na wczorajszej gali. „Każde wyróżnienie jest dla nas wielkim sukcesem, z którego się niezmiernie cieszymy. To miłe, że ktoś zauważył nasze działania. W tym roku stawiamy przede wszystkim na rozwój i edukację młodzieży, przecież to oni są naszą przyszłością.”- komentuje Rafał Domżalski, Prezes Zarządu Expom S.A.

PDFwydrukujwyślij do...

XXI Turniej scrabble za nami

Już po raz kolejny Expom uczestniczył w Mistrzostwach Warmii i Mazur w Scrabble. Tym razem wydarzenie to miało szczególne znaczenie bo po raz dwudziesty zorganizowane zostało w Nowym Mieście Lubawskim, tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy wspomóc organizatorów w jego przygotowaniu. Przez dwa dni około pięćdziesięciu graczy toczyło bój o najbardziej punktowane hasła i zwycięstwo. Na tych najlepszych czekały puchary i nagrody rzeczowe. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję do zobaczenia za rok!

PDFwydrukujwyślij do...

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa

Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa odbyły się 15 września w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku pod patronatem Expom S.A. Jesteśmy dumni że mogliśmy współorganizować tak znakomite wydarzenie. Całe wydarzenie otworzył pokaz grupy rekonstrukcyjnej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza. Pokazowi towarzyszył pokaz broni, umundurowania oraz sposobów walki z okresu I wojny światowej.

Po prezentacji Pułku Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku pani Krystyna Wójcik – Wiśniewska wraz z Prezesem Rafałem Domżalskim, prezesem Expom S.A. przywitali przybyłych gości. Głos zabrała także pani Justyna Sobiesiak- Kierownik Referatu Oświaty Gminy Kurzętnik.

W trakcie uroczystości przeprowadzono konkurs plastyczny pt. Impresje plastyczne uczniów na temat 100-lecia Gminy Kurzętnik oraz konkurs zespołów śpiewaczych ze szkół Gminy Kurzętnik pt. „Pieśni, z którymi szliśmy do niepodległości”. Ogłoszono też wyniki zawodów sportowych pt. „Biegi dla Niepodległej”.

Zgromadzonym gościom czas umilały pokazy taneczne klas czwartych oraz grup przedszkolnych. W ich wykonaniu można było obejrzeć krakowiaka oraz zumby ludowe.

Podczas całej uroczystości obecni byli pracownicy Expom, którzy promowali naukę na warsztacie szkolnym, zachęcali oni do zapoznania się z bogatą ofertą dodatkowych świadczeń, które dedykowane są dla przyszłych uczniów szkoły zawodowej.

PDFwydrukujwyślij do...

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA Z EXPOM S.A.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, nawiązującym do 100-lecia odzyskania niepodległości. Ideą inicjatywy jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Tegoroczne wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach odbywać się będą w 24 miejscowościach, m.in. w Kurzętniku. To właśnie w Kurzętniku Expom wraz z Zespołem Szkół im. Władysława Jagiełły współuczestniczył w organizacji wydarzenia „Kurzętnik dla niepodległej”.

Wydarzenie zaplanowano na dzień 15 września 2018r. na godzinę 14:00.

W programie m.in. znajduje się:

 • Pokaz grupy rekonstrukcyjnej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza
 • Krótki rys historyczny dotyczący EDD
 • Rota w wykonaniu zespołów śpiewaczych ze szkół Gminy Kurzętnik
 • Konkurs plastyczny pt. Impresje plastyczne uczniów na temat 100-lcia Gminy Kurzętnik
 • Zumby ludowe
 • Konkurs zespołów śpiewaczych ze szkół Gminy Kurzętnik pt. Pieśni, z którymi szliśmy do niepodległości
 • Prezentacja historii i działalności GRH 14 Pułk Strzelców syberyjskich
 • Krakowiak – występ taneczny

Zachęcamy wszystkich pracowników wraz z rodzinami oraz pozostałych mieszkańców powiatu nowomiejskiego  do wzięcia udziału w tej nietypowej lekcji historii i patriotyzmu.

PDFwydrukujwyślij do...

Staż nauczycieli

Dnia 20.08.2018 w firmie Expom rozpoczął się staż nauczycieli w zakresie projektowania 2D i 3D oraz obsługi maszyn CNC. Uczestnikami byli wyznaczeni przez Dyrektora pracownicy zespołu szkół w  Kurzętniku. Staż poprzedziło szereg spotkań pomiędzy Naszą firmą a Zespołem Szkół czego efektem jest harmonogram stworzony w oparciu programy dostarczone przez ZSZ dopasowane do specyfiki produkcji i procesu technologicznego firmy Expom. Naświetlone zostały zagadnienia z jakimi borykamy się na co dzień jako firma konstrukcyjno-produkcyjna. Największy nacisk w części otwierającej został położony na wskazanie powiązania aspektów zawartych w tematach przewodnich szkolenia z codziennym życiem w firmie produkcyjnej.

Podczas trwania szkolenia uczestnicy zostali podzielenia na grupę projektową oraz grupę obsługującą maszyny CNC. Osobą znajdującym się w sekcji obsługi CNC został udzielony instruktarz stanowiskowy przy obrabiarce HAAS. Operator stanowiska przedstawił w trakcie obrabiania specyfikę działań przy maszynie, zaprezentował program obsługujący dany temat oraz na bieżąco komentował poszczególne operacje w odniesieniu do kodu CNC.

Prace dla osób z sekcji projektowej zostały podzielone na dwie zasadnicze grupy: praca w środowisku 2D oraz 3D.

Zajęcia w ramach sekcji 2D oparto na podstawie rzeczywistej dokumentacji. Był to dobry przykład zobrazowania zagadnień związanych z tematyką sposobów wymiarowania, rodzajów symboli obróbczych czy rzutowania. W sekcji 3D zaś skupiono się na modelu 3D, na bazie którego przeprowadzono symulację obróbki w programie ESPRIT.

Podczas rozmowy i podsumowania dotychczasowych praktyk padło kilka ciekawych propozycji,  co do udoskonalenia procesu nauczania uczniów w przedmiotach technicznych.

Po wstępnych rozmowach ustalono, że pracownicy Expom będą uczestniczyć  w zajęciach lekcyjnych w ZSZ w Kurzętniku dotyczących czytania rysunku technicznego, programowania CNC i obsługi maszyn CNC.

Od września Expom podejmuje także innowacyjne działania mające na celu poprawę jakości nauczania praktycznej nauki zawodu. Od tego roku oprócz wyjazdów uczniów na kursy zawodowe organizowane w trakcie roku szkolnego Expom proponuje również cykl zajęć teoretycznych dotyczących zawodów, w których podjęli naukę. W związku z tym Nasi pracownicy Expom wraz z nauczycielami Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Kurzętniku będą prowadzili cotygodniowe lekcje dla kasy II i III. - Zajęcia prowadzone będą w ciekawej innowacyjnej formie, co spowoduje, że nasi uczniowie po skończeniu Szkoły Zawodowej będą wykwalifikowanym fachowcami. Naszym wspólnym obowiązkiem jest to aby ich zachęcić do większej nauki. Chcemy spowodować by zajęcia jak też ich ilość czy to w Zespole Szkół czy w Expom były na tyle ciekawe i wyczerpujące by faktycznie Nasi uczniowie mieli szansę takimi fachowcami zostać.  Taka koncepcja jest w pełni spójna z programem „Akademii Expom”- dodaje Prezes Rafał Domżalski.

PDFwydrukujwyślij do...

REKORDOWY NABÓR UCZNIÓW W EXPOM S.A.

Właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny 2018/2019. W naszej spółce jest on rekordowy pod względem naboru do klas pierwszych. W Expom praktyczna naukę zawodu rozpoczyna aż 21 uczniów, którzy będą się kształcić w trzech zawodach:

 • operator obrabiarek skrawających – dziewięć osób
 • ślusarz – jedenaście osób
 • lakiernik – jedna osoba

Tak rekordowy nabór jest skutkiem szeroko zakrojonych działań zespołu odpowiedzialnego za rekrutację, który rozpoczął swoje wizyty w szkołach już w październiku. Rok 2018 jest rokiem zmian dla warsztatu szkolnego, począwszy od zmian wizualnych poprzez udoskonalenie nauczania w Spółce oraz nawiązanie współpracy z gronem pedagogicznym z ZSZ w Kurzętniku.

PDFwydrukujwyślij do...

Kolejny krok w stronę budowy laboratorium Expom

Już niebawem nastąpi otwarcie nowoczesnego laboratorium. Zakupiony sprzęt pozwalać będzie na przeprowadzenie badań niszczących – badania udarności młotem Charpy’ego, badań nieniszczących (MT,PT,UT,VT,RT) oraz badania geometrii za pomocą urządzeń Faro Arm i Faro Laser Tracker. Usługi te będą świadczone nie tylko dla potrzeb wewnętrznych, ale też dla firm zewnętrznych. Podobne możliwości posiada zaledwie kilka innych laboratoriów w Polsce.

PDFwydrukujwyślij do...
Następna strona