Expom SA zwiększa przepustowość produkcji

W produkcji wielkogabarytowych konstrukcji stalowych kluczową rolę odgrywa wydajność i czas realizacji. Expom SA z niewielkiego Kurzętnika podnosi możliwości produkcyjne fabryki za sprawą najnowszej inwestycji – nowoczesnego Centrum Obróbczego HAAS EC-1600.

Centrum Obróbcze HAAS EC-1600, nowoczesna obrabiarka sterowana numerycznie CNC, ma znacząco wspomóc wydajność produkcji. Jest to pierwsza maszyna CNC w historii Expomu z automatyczną biblioteką narzędzi. Zakupione centrum obróbcze umożliwi szybkie i precyzyjne wykonanie skomplikowanych elementów stalowych. Poziome centrum obróbcze wykorzystuje działanie grawitacji, pozwalając wiórom opadać z narzędzia. Dzięki temu zachowuje niemal idealnie czyste warunki skrawania. Redukcja zapychania się elementów wiórami dwukrotnie wydłuża żywotność maszyn. Obrabiarka ta sprawdza się przy dużych obciążeniach i wyposażona jest we wrzeciona o stożku ISO50 charakteryzujące się wysokim momentem obrotowym do usuwania metalu. Centrum obróbcze HAAS odciąży większe obrabiarki, dzięki czemu możliwe będzie wyeliminowanie opóźnień w produkcji. Jest to niezwykle innowacyjne i wydajne urządzenie, które jest kompatybilne z technologią projektowania 3D.

Dodatkowo inwestycja ta wpisuje się w obraną strategię zarządu Expom, którego celem jest ugruntowanie pozycji lidera w produkcji wysoko przetworzonych wyrobów finalnych. Dlatego też wcześniej zakupiono ramię pomiarowe Faro Arm produkcji amerykańskiej, które jest narzędziem kompatybilnym technologicznie do zakupionego ostatnio centrum, także ze Stanów Zjednoczonych. Komplet inwestycji uzupełnia zakup nowej suwnicy 20 ton pracującej w tej samej hali produkcyjnej. Do szkolenia dotyczącego pisania programów dla obróbki 3D zatrudniono specjalistę z Politechniki, który, tworząc pierwsze aplikacje dla tej maszyny, pomoże kurzętnickim inżynierom  wdrożyć innowacyjny proces technologiczny w Expom S.A.

- Inwestycja ta kosztowała nas ponad 250 000 euro. Dodatkowo w same narzędzia zainwestowaliśmy 100 000 zł. Jednak nie są to dla nas wydatki zaskakujące, tylko logiczna konsekwencja wprowadzanych sukcesywnie w Expomie zmian. Kolejne inwestycje to odpowiedź na wysokie wymagania naszych klientów, dla których stale podnosimy sobie poprzeczkę w zakresie produkcji dla branż offshore, energetycznej czy wydobywczej. Nie ma rozwoju bez odważnych i przemyślanych inwestycji – mówi Rafał Domżalski, prezes spółki Expom.

Zakup obrabiarki HAAS EC-1600 razem z niedawnym zakupem dwóch suwnic 20 t oraz nakładami w infrastrukturę to elementu szerokiego planu modernizacji spółki. W ramach rozwijania potencjału firmy wybrani pracownicy zostaną przeszkoleni do obsługi EC 1600. Już wkrótce zainteresowani klienci będą mogli w pełni wykorzystać możliwości Centrum Obróbczego.

PDFwydrukujwyślij do...