Kolejny dźwig knuckleboom opuszcza fabrykę Expom SA

Expom SA, nie zwalniając obrotów, sukcesywnie realizuje kolejne zamówienia z różnych zakątków Skandynawii. Dla klienta z Norwegii kurzętniccy pracownicy podjęli się budowy przegubowego dźwigu offshorowego typu Knuckleboom o udźwigu 3 ton i maksymalnym wysięgu 18 m.

Jest to kolejny wyprodukowany w ostatnim czasie dźwig typu Knuckle, który posiada charakterystyczną, dwuczęściową składaną budowę ramion. Żuraw tego typu wyposażony jest w dodatkowy siłownik hydrauliczny montowany pomiędzy ramieniem głównym a końcowym, co umożliwia wykonanie procesu składania i rozkładania ramion. Dzięki specyfice swojej budowy dźwig typu Knuckle posiada większe możliwości manewru, co znacznie usprawnia transport ładunków.

Dźwig ten, jako kolejny egzemplarz z tego typu konstrukcją, nie charakteryzował się największym udźwigiem czy najdłuższym wysięgiem w skali dotychczasowych realizacji firmy. Jednak tym razem wyzwaniem dla kurzętnickich inżynierów było specjalistyczne wyposażenie urządzenia, zaprojektowanego przez całkiem nowego klienta oraz uzbrojonego w całkiem inne podzespoły. Dodatkowo klient bardzo wysoko postawił poprzeczkę w zakresie czasu realizacji zlecenia – na zbudowanie nowej, wyposażonej i przetestowanej dynamicznie jednostki pracownicy Expom mieli zaledwie 2 miesiące, gdzie standardowy proces produkcji takiego urządzenia dla stałych klientów wynosi min. 3 miesiące.

Z tego powodu produkcja dźwigu objęta była szczególnym nadzorem całej grupy pracowników opiekujących się tym zleceniem (projekt menager, mistrzowie, technolog, brygadziści, pracownicy produkcji, dział zaopatrzenia). Dźwig po teście dynamicznym w obecności klienta finalnego został zdemontowany i wysłany w „jednym kawałku”, aby w miejscu docelowego montażu nie tracić już czasu na ponowny montaż – czasu, którego od samego początku nie było za wiele. 

Nowy typ dźwigu w swoim wyposażeniu posiadał dodatkowe funkcje zabezpieczające jednostkę podczas pracy przed kolizją oraz nadmiernym przeciążeniem konstrukcji, co jest bardzo istotne w kontekście ciągłej poprawy bezpieczeństwa. W obecnych czasach, gdy na świecie ponad wszystko stawia się na bezpieczeństwo pracy i niezawodność konstrukcji, kwestie te są dla kadry inżynierskiej Expom absolutnym priorytetem.

Innowacyjny system zdalnego sterowania pracą dźwigu, wyłącznie hydrauliczne sterowanie pracą wciągarki, hamulca oraz krańcówkami powodowało, iż dźwig poza oczywistym zasilaniem elektrycznym pompy hydraulicznej i drobnymi elementami startowania zdalnego, jest jednostką wyłącznie hydrauliczną, co stanowiło jedną z wielu nowości dla pracowników Expom.

Dzięki licznym staraniom i współpracy zespołu udało się sprawnie i pozytywnie zakończyć projekt, finalnie zdobywając zaufanie klienta. Jego zadowolenie ze zrealizowanego zlecenia zaowocowało wprowadzeniem do produkcji Expom kolejnych 5 sztuk żurawi typu Knuckle. 

PDFwydrukujwyślij do...