Rekordowo duże konstrukcje spawane obudów stojanów do maszyn elektrycznych

W okresie styczeń - luty 2014 wykonano w Spółce EXPOM S.A. dla jednego z głównych kontrahentów zagranicznych w Niemczech dwie, jak dotychczas w historii EXPOM S.A. największe i najcięższe konstrukcje spawane o wadze ok. 50 ton każda oraz o wymiarach   ok. 6,7 x 6,1 x 3,5 m.

To były dwie obudowy stojanów do maszyn elektrycznych, które po zmontowaniu jako hamulce elektryczne zostaną wykorzystane do zbudowania stanowiska do badań i prób odbiorczych pod obciążeniem bardzo dużych morskich siłowni (elektrowni) wiatrowych, które będą produkowane dla morskich farm wiatrowych instalowanych na Morzu Północnym.

Aby te elektrownie wiatrowe montawane na morzu były sprawdzone, pewne i niezawodne podczas eksploatacji, przed wysłaniem ich do zamontowania i zainstalowania na morzu, muszą być sprawdzone najpierw na lądzie. Do tego celu właśnie będzie służyło zbudowane stanowisko do prób z zamontowanymi dwoma potężnymi hamulcami elektrycznymi, których obudowy stojanów jako stalowe konstrukcje spawane wykonane zostały właśnie w EXPOM S.A.

To tak duże i trudne zadanie zostało wykonane z powodzeniem oraz w terminie dzięki dobrej organizacji produkcji, zastosowaniu własnej technologii wykonania (głównie montażu i spawania) oraz dzięki wykorzystaniu oprzyrządowania technologicznego, skonstruowanego i wykonanego we własnym zakresie przez EXPOM.

Transport do Klienta tak dużych elementów nie był możliwy w całości. Dlatego podzielono je na dwie części i wysłano na dwóch ciężarówkach. Te połówki zostaną następnie scalone i pospawane w zakładzie odbiorcy, gdzie również zostanie wykonana obróbka skrawaniem.

EXPOM, z uwagi na uzyskaną pozytywną ocenę jakości wykonania tych konstrukcji, jeszcze podczas ich odbioru przez przedstawiciela Klienta, jak również po wykonanej obróbce mechanicznej u Klienta, może liczyć na kolejne zamówienia na wykonanie tego typu bardzo dużych i ciężkich konstrukcji spawanych.

PDFwydrukujwyślij do...