EXPOM S.A. REALIZUJE PIERWSZE ZAMÓWIENIEDLA WEATHERFORD

Na początku czerwca Expom S.A. otrzymała zamówienie na wyprodukowanie komponentów oprzyrządowania do wykonywania odwiertów w poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego od jednego ze światowych liderów w branży gazowo-naftowej, firmy Weatherford z USA.  Dzięki temu kontraktowi Expom S.A., zgodnie z przyjętą strategią rozwoju, wprowadziła  do swojego zakresu działalności nową branżę gazowo-naftową. Praca nad tym projektem trwała ponad 8 miesięcy.

Pierwsze spotkanie z przedstawicielami Weatherford odbyło się w listopadzie 2010r., w San Antonio (USA) na konferencji poświęconej niekonwencjonalnemu gazowi zaciśniętemu SPE Tight Gas Conference & Exhibition. W marcu 2011r. reprezentanci Weatherford odwiedzili siedzibę Expom S.A. w Kurzętniku i przeprowadzili audyt, który pozwolił im przekonać się, czy polska firma będzie w stanie sprostać ich wysokim standardom. Ponieważ Expom S.A. przeszła pozytywnie tę weryfikację, kolejne spotkanie z przedstawicielami Weatherfod miało miejsce już w maju 2011r., na konferencji Offshore Technology Conference w Houston (USA). Zwieńczeniem ośmiomiesięcznych starań było wystosowanie przez Weatherford pierwszego zamówienia na wyprodukowanie komponentów oprzyrządowania do wykonywania odwiertów w poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego, które jest obecnie realizowane przez Expom S.A.

„Cieszymy się, że tak znacząca w skali międzynarodowej firma zdecydowała się powierzyć nam realizację swoich zamówień.” – komentuje Jacek Banach, Prezes Zarządu Expom S.A.  –  „Z naszych ustaleń wynika, że za tym pierwszym kontraktem przyjdą kolejne, zwłaszcza, że nasza firma jest zlokalizowana na obszarze pokładów gazu łupkowego na terenie naszego kraju, co dla amerykańskich firm posiadających tu koncesje na jego poszukiwanie oznacza znaczne obniżenie kosztów w przypadku korzystania z usług tutejszych partnerów biznesowych. Dzięki naszej pomocy nie będą one zmuszone do transportowania maszyn i urządzeń, które jest uciążliwe i kosztowne” – dodaje Banach.

Strategia Expom S.A. na najbliższe lata zakłada skoncentrowanie się na najbardziej perspektywicznych branżach, do których według spółki należą: energetyka odnawialna, branża gazowo-naftowa oraz okrętowa. Już teraz Expom S.A. produkuje ciężkie kotły na biomasę oraz elementy turbin dla elektrowni wodnych. W dziedzinie energii odnawialnej firma ma pewne doświadczenia i długie tradycje. W latach 1982-85 produkowała seryjnie małe elektrownie wiatrowe o mocy 10kW będąc pionierem w Polsce w tej dziedzinie. Obecnie, widząc zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania, ma zamiar powrócić do tego obszaru działalności koncentrując się na niszy rynkowej, do jakiej należą elektrownie niewielkich rozmiarów. W ramach tej strategii Expom S.A podpisała list intencyjny z izraelską firmą Smart Wind Ltd., którą to spółka będzie reprezentowała na terenie Europy. Zarząd spółki widzi przyszłość także w dziedzinie niekonwencjonalnych źródeł gazu: łupkowego i zaciśniętego, którymi interesują się światowe koncerny. Dlatego też firma zamierzała rozpocząć produkcję stalowych konstrukcji, narzędzi i sprzętu do poszukiwania i wydobycia tego typu gazu niekonwencjonalnego. Ukoronowaniem tych działań jest nawiązanie współpracy ze światowym gigantem w branży gazowo-naftowej, firmą Weatherford z USA.

PDFwydrukujwyślij do...

EXPOM S.A. PRZEDSTAWICIELEM SMART WIND LTD. NA EUROPĘ - PODPISANIE LISTU INTENCYJNEGO W CZASIE CLEAN

W dniach 5-6 lipca 2011, w czasie trwania piętnastej edycji CleanTech Summit & Exhibition w Tel Awiwie w Izraelu, Prezes Zarządu Expom S.A., Jacek Banach, podpisał list intencyjny z reprezentantami izraelskiej spółki Smart Wind Ltd. W jego ramach firmy zobowiązały się do podjęcia współpracy, która zakłada pełnienie przez Expom S.A. roli partnera biznesowego Smart Wind Ltd. w zakresie produkcji małych elektrowni wiatrowych na terenie całej Europy.

Expom S.A. będzie przedstawicielem firmy Smart Wind Ltd. i dystrybutorem jej małych elektrowni wiatrowych na terenie całej Europy, w tym Polski. Z uwagi na ogromny potencjał rynku małych elektrowni wiatrowych i jednoczesny niedobór podaży profesjonalnych ur​ządzeń i sprzętu, Expom S.A. ma szansę stać się jednym z głównym partnerów dla firm, jednostek samorządowych, osób prywatnych i rozmaitych organizacji zainteresowanych małymi elektrowniami wiatrowymi. 

„Strategia Expom S.A. na najbliższe lata zakłada skoncentrowanie się na najbardziej perspektywicznych sektorach, do których należy m.in. energetyka odnawialna.” – tłumaczy Jacek Banach – „ Nasza firma około 25 lat temu była pionierem w Polsce w  produkcji małych elektrowni wiatrowych. Kontakt ze Smart Wind Ltd. umożliwi nam wejście w tę branżę z gotowym produktem, który będziemy produkować, sprzedawać i instalować na terenie całej Europy.” – dodaje Banach.

CleanTech Summit & Exhibition jest jednym z ważniejszych wydarzeń branżowych w dziedzinie energetyki odnawialnej. Uczestnicy z całego świata reprezentują sektor technologii słonecznych, wodnych, wiatrowych i innych. Firma Expom S.A. była jedynym polskim uczestnikiem 15 edycji tego wydarzenia. „W ramach strategii zakładającej powrót do branży MEW, uczestniczyłem poprzednio także w innej ważnej konferencji Eilat-Eilot Renewable Energy 4th International Conference & Exhibition, która odbyła się w lutym br. w Izraelu. Dzięki temu udało mi się nawiązać relacje z firmą Smart Wind Ltd., które teraz zaowocowały podpisaniem listu intencyjnego” – dodaje Banach.

Jak wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej zamówionego przez firmę Expom S.A. rynek małych elektrowni wiatrowych jest w początkowej fazie wzrostu i ma przed sobą sporo wyzwań, ale także duże perspektywy i szanse rozwoju. Najbardziej obiecującą grupą odbiorców są rolnicy i niewielkie przedsiębiorstwa. Obecnie niewiele jest firm produkujących profesjonalne i sprawdzone elementy MEW, w czym Expom S.A. upatruje szansę dla siebie. Stąd wzięła się koncepcja podjęcia współpracy z doświadczonym, zagranicznym partnerem dysponującym sprawdzoną technologią.

Światowy potencjał rynkowy MEW jest oceniany przez AWEA (American Wind Energy Association) na 113 GW w roku 2020, co oznacza 200-300-krotny wzrost obecnie zainstalowanej mocy. W Polsce „Krajowy Plan Działania na rzecz odnawialnych źródeł energii” zakłada, że do roku 2020 15% globalnego zużycia energii brutto ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Moc zainstalowanych turbin wiatrowych ma wynosić 550 MW, a średni czas pracy turbin ma kształtować się na poziomie do 1000h/rok. Według szacunków IEO obecnie wszystkie zainstalowane i działający w Polsce  MEW mają moc około 7MW, co stanowi 1,3% wielkości zaplanowanej na rok 2020.

PDFwydrukujwyślij do...

EXPOM S.A. NAWIĄZUJE OBIECUJĄCE RELACJE W CZASIE RENEWABLE ENERGY FINANCE FORUM W NOWYM JORKU

W dniach 21-22 czerwca przedstawiciele Expom S.A., gościli na ósmej edycji międzynarodowej konferencji Renewable Energy Finance Forum (REFF), która odbyła się w Nowym Jorku (USA). Jest to jedno z najważniejszych branżowych wydarzeń skupiające co roku około 700 uczestników z ponad 23 krajów –  przedstawicieli branży energetyki odnawialnej, instytucji finansowych oraz firm doradczych. Dzięki obecności na konferencji reprezentantom Expom S.A, udało się nawiązać obiecujące kontakty z przedstawicielami amerykańskich i europejskich firm, które mogą zaowocować nowymi projektami w dziedzinie energetyki odnawialnej, które firma chce realizować w Polsce. 

PDFwydrukujwyślij do...

USŁUGI INŻYNIERSKIE I PRACE BADAWCZO-ROZWOJOWE W EXPOM S.A.DZIĘKI OPROGRAMOWANIU CREO ELEMENTS/PR

W drugiej połowie maja br. firma Expom S.A. z branży metalowej poszerzyła swoją ofertę o wykonywanie usług inżynierskich i prac badawczo-rozwojowych. Stało się to możliwe dzięki zakupowi i wdrożeniu stacji roboczej DELL z oprogramowaniem wykorzystywanym do wykonywania obliczeń wytrzymałościowych przy pomocy Metody Elementów Skończonych (MES) zawartym w systemie Creo Elements/Pro, (dawniej Pro/ENGINEER, Pro/Mechanica). Projekt wdrożenia oprogramowania systemu Creo Elements/Pro jest realizowany przy wsparciu firmy 3D PRO Sp. z o.o. z Łodzi.


„Zakup sprzętu i wdrożenie oprogramowania Creo Elements/Pro, jednego z wiodących rozwiązań na rynku CAD/CAE, pozwoli nam na świadczenie usług w obszarze analiz wytrzymałości materiałów, analiz modalnych, wyboczeniowych, cieplnych i innych na najwyższym możliwym poziomie.Dzięki tej inwestycji uruchamiamy nową działalność w firmie – wykonywanie usług obliczeń wytrzymałościowych przy pomocy MES.”– stwierdza Jacek Banach, Prezes Zarządu Expom S.A. – „Wpisuje się to również w jeden z elementów naszej strategii, który stanowi podążanie za potrzebami i oczekiwaniami naszych klientów. Expom S.A. realizuje zamówienia głównie dla wymagających, zagranicznych firm, dlatego szczególnie dbamy o to, by nasze wyroby i usługi  spełniały najwyższe standardy. Dzięki temu jesteśmy konkurencyjni i pozyskujemy coraz bardziej złożone i skomplikowane zlecenia” – dodaje Banach.

Creo Elements/Pro to zintegrowany, w pełni skalowalny  system wspomagania procesów projektowania i wytwarzania, który może  znaleźć zastosowanie na wszystkich etapach cyklu powstawania produktu. Oprogramowanie jest wykorzystywane w małych, średnich i dużych firm z branż: samochodowej, elektrotechnicznej, elektronicznej, elektromechanicznej, mechanicznej, wojskowej, medycznej przetwórstwa tworzyw sztucznych, konstrukcji oprzyrządowania i innych.
System ten to standard na rynku oprogramowania MCAD, a jego cechy funkcjonalne stały się uniwersalnymi, wśród odbiorców, kryteriami wyboru tego typu narzędzi. Pełna, dwukierunkowa integracja wewnętrzna systemu powoduje, że każda zmiana wprowadzona na dowolnym etapie projektu (model, złożenie, dokumentacja, proces technologiczny, symulacja funkcjonalna), zostaje automatycznie odwzorowana w pozostałych środowiskach programu. Dodatkowo pełna parametryczność, wspomagana przez intuicyjność interfejsu oraz łatwość komunikacji z innymi programami, tworzą przewagę pozwalając na projektowanie i wytwarzanie produktów wygrywających z rynkową konkurencją.

Strategia Expom S.A. na najbliższe lata zakłada skoncentrowanie się na najbardziej perspektywicznych branżach, do których według spółki należą: energetyka odnawialna, branża gazowo-naftowa oraz okrętowa. Już teraz Expom S.A. produkuje ciężkie kotły na biomasę oraz elementy turbin dla elektrowni wodnych. W dziedzinie energii odnawialnej firma ma pewne doświadczenia i długie tradycje. W latach 1982-85 produkowała seryjnie małe elektrownie wiatrowe o mocy 10kW będąc pionierem w Polsce w tej dziedzinie. Obecnie, widząc zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania, ma zamiar powrócić do tego obszaru działalności koncentrując się na niszy rynkowej, do jakiej należą elektrownie niewielkich rozmiarów. Expom S.A. jako jedyna na świecie produkuje dla norweskiej firmy Noreq żurawie okrętowe o konstrukcji kompaktowej – takiej, gdzie wszelkie elementy sterujące i okablowanie ukryte są wewnątrz metalowej konstrukcji.  Zarząd spółki widzi przyszłość także w dziedzinie niekonwencjonalnych źródeł gazu: łupkowego i zaciśniętego, którymi interesują się światowe koncerny. Dlatego też firma zamierza rozpocząć produkcję stalowych konstrukcji, narzędzi i sprzętu do poszukiwania i wydobycia tego typu gazu niekonwencjonalnego. 

PDFwydrukujwyślij do...

EXPOM S.A. NA OFFSHORE TECHNOLOGY CONFERENCE & EXHIBITION W HOUSTON, TEXAS (USA)

W dniach 2-5 maja odbyła się Offshore Technology Conference & Exhibition w Houston, Texas (USA), najważniejsza konferencja i wystawa branżowa na świecie, w której uczestniczył m.in. Jacek Banach, Prezes Zarządu Expom S.A. Wydarzenie przyciąga corocznie ponad 65 tys. osób, a w jego trakcie dyskutowane i prezentowane są najnowocześniejsze i przełomowe rozwiązania technologiczne dotyczące branży offshore. W trakcie tegorocznej konferencji Banachowi udało się nawiązać perspektywiczne kontakty z amerykańskimi firmami z sektora gazowo- naftowego oraz energii wiatrowej, dzięki czemu Expom S.A. będzie mieć szansę rozwoju w strategicznych dla siebie dziedzinach – energii odnawialnej oraz w branży poszukiwania i wydobycia gazu niekonwencjonalnego (łupkowego i zaciśniętego) w Polsce.

Dla Expom S.A. w czasie konferencji najważniejsze były zagadnienia związane z energią wiatrową oraz poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego. Są to dwie podstawowe branże, w których firma chce się rozwijać.  „Strategia Expom S.A. na najbliższe lata zakłada skoncentrowanie się na najbardziej perspektywicznych sektorach, do których według nas należą m.in. branża gazowo-naftowa w kontekście poszukiwania i wydobycia  gazu łupkowego w Polsce oraz energetyka odnawialna.” – tłumaczy Jacek Banach – „ Już teraz produkujemy dla branży energetyki odnawialnej elementy turbin dla elektrowni wodnych, ciężkie piece na biomasę, a ostatnio zrealizowaliśmy pierwsze kontrakty na produkcję żurawików na morską farmę wiatrową oraz ciężkie dźwigi obrotowe na platformę wiertniczą.” – dodaje Banach.

 

Zarząd spółki widzi przyszłość w dziedzinie niekonwencjonalnych źródeł gazu: łupkowego i zaciśniętego, którymi interesują się światowe koncerny, w tym właśnie firmy z USA, który wykupiły koncesje na wydobycie tego typu gazu między innymi w rejonach, w których znajduje się centrum operacyjne Expom S.A. Ze względu na odpowiednie przygotowanie technologiczne oraz lokalizację firmy w centrum terenów, gdzie prowadzone będzie poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego,  Expom S.A. zamierza rozpocząć produkcję stalowych konstrukcji, narzędzi i sprzętu do poszukiwania i wydobycia gazu niekonwencjonalnego. W czasie OTC Banachowi udało się podjąć rozmowy z przedstawicielami amerykańskich firm, które w niedalekiej przyszłości mogą przełożyć się na kontrakty i zamówienia.

 

Program Offshore Technology Conference dotyczy szerokiego spektrum tematów związanych z wydobyciem gazu i ropy w kontekście technologii, zarządzania, kontroli ryzyka i zapewnienia bezpieczeństwa, odpowiedzialności społecznej, wpływu na środowisko naturalne oraz przyszłości energetyki, ale także niekonwencjonalnych źródeł energii, takich jak: energia wiatrowa (farmy morskie) czy wydobycie gazu łupkowego. Samej tylko energii wiatrowej w odniesieniu do branży offshore poświęcone były dwie sesje na których zaprezentowano 14 artykułów. Tegoroczne wydarzenie przyciągnęło tysiące uczestników z całego świata. Prezentowane były doświadczenia firm z Rosji, Australii, Brazylii, Chin, Kuwejtu, Indonezji, Cypru i oczywiście USA. Po raz pierwszy w historii konferencji, która odbywa się od 1969r. dużo miejsca poświęcono wydobyciu gazu łupkowego oraz zaprezentowano rozbudowany panel dotyczący alternatywnym źródłom energii. Jednym z ważnych problemów, który zdaniem ekspertów zmienił oblicze branży wydobywczej i energetycznej był wyciek ropy z odwiertu Macondo w Zatoce Meksykańskiej.

PDFwydrukujwyślij do...

PERSPEKTYWY I UWARUNKOWANIA ROZWOJU RYNKU MAŁEJ ENERGETYKI WIATROWEJ W POLSCE - RAPORT IEO

Jak wynika z raportu zamówionego przez firmę Expom S.A. z Kurzętnika, rynek ten jest w początkowej fazie wzrostu i ma przed sobą sporo wyzwań, ale także duże perspektywy i szanse rozwoju. Najbardziej obiecującą grupą odbiorców są rolnicy. Obecnie niewiele jest firm produkujących profesjonalne i sprawdzone elementy MEW, w czym Expom S.A. upatruje szansę dla siebie, by zgodnie z przyjętą strategią rozwoju rozpocząć produkcję elementów MEW we współpracy z doświadczonym, zagranicznym partnerem. Najważniejszą barierą rozwoju jest brak systemu wsparcia dostosowanego do potrzeb rynku oraz możliwości finansowania realizacji tego typu inwestycji. Brakuje również mechanizmów regulujących zasady przyłączania MEW do sieci energetycznych oraz taryf za magazynowanie wytworzonej przez turbinę energii w sieci.

 
Raport do pobrania tutaj >>

Etap rozwoju rynku

Mimo dużego potencjały, rynek MEW jest obecnie na początkowym etapie rozwoju, który postępuje bardzo powoli. Większość sprzedawanych obecnie turbin działa w systemach autonomicznych (bez przyłączenia do sieci, z akumulatorami) lub używanych jest jedynie do podgrzewania wody. Systemy hybrydowe łączące turbiny wiatrowe z fotowoltaiką (kolektory słoneczne) są stosowane do podświetlania znaków drogowych, reklam, ulic i parkingów. Najwięcej sprzedaje się turbin wiatrowych o najmniejszej mocy, których odbiorcami są klienci indywidualni.

 

Potencjalni klienci

Coraz większe jest zainteresowanie MEW wśród małych przedsiębiorców i właścicieli gospodarstw rolnych. Do tej pory sporą grupę odbiorców stanowiły organizacje pozarządowe, ale wraz ze zmniejszającą się ilością środków publicznych i dotacji, spada również zainteresowanie tej grupy tego typu inwestycjami. Z badań przeprowadzonych przez IEO wynika, że najbardziej obiecującą grupą docelową są rolnicy, dla których, przy rosnącej produkcji i wyposażeniu gospodarstw w sprzęty zasilane prądem, głównym motywem zainteresowania inwestycją w MEW jest chęć uniknięcia konsekwencji rosnących cen energii elektrycznej pochodzącej z sieci konwencjonalnych.

 

Producenci i dostawcy

W sektorze MEW w Polsce obecnie działa około 140 firm. Większość z nich zajmuje się dystrybucją, instalacją i serwisem urządzeń. Niewiele z tych 140 firm w rzeczywistości dysponuje sprawdzonymi produktami i sprzedaje je w znaczącej ilości. W badaniu odnotowano jedynie 10 producentów MEW, co dla Expom S.A. stanowi kolejny argument na rzecz przyjętej strategii rozwoju, która zakłada rozpoczęcie produkcji elementów MEW we współpracy z doświadczonym partnerem z zagranicy. „Nasza firma ma w tej dziedzinie pewne doświadczenia - prawie 30 lat temu byliśmy pionierem w Polsce w produkcji małych elektrowni wiatrowych o mocy 10kW, a w latach 1982-1985 wyprodukowaliśmy ich aż 27 w produkcji seryjnej” – tłumaczy Jacek Banach, Prezes Zarządu Expom S.A. – „W ramach strategii zakładającej powrót do branży MEW, uczestniczyłem ostatnio w jednej z najważniejszych międzynarodowych konferencji Eilat-Eilot Renewable Energy 4th International Conference & Exhibition, która odbyła się w lutym br. w Izraelu. Dzięki temu udało mi się nawiązać relacje z doświadczonymi izraelskimi firmami działającymi z powodzeniem w tej branży – dodaje Banach”.

 

Aspekty ekonomiczne

 

Ważnym aspektem uwzględnionym w raporcie są uwarunkowania ekonomiczne inwestycji w MEW. W obliczu braku systemu wsparcia dla małych turbin wiatrowych, głównym czynnikiem decydującym są koszty instalacji, produktywność elektrowni oraz cena nośnika energii zastępowanego produkcją MEW. Podstawowym kosztem jest zakup turbiny oraz (jeśli nie jest ona podłączona do konwencjonalnej sieci) akumulatory. Ceny turbin wahają się od 4 do 10 tys. PLN za kW mocy nominalnej. Koszt akumulatorów wraz z osprzętem jest porównywalny z kosztem samej turbiny. Za maszt z odciągami zapłacimy od 1 tys. PLN (za masz do elektrowni 1 kW) do 9 tys. PLN (za masz dla elektrowni 6-10kW). Droższe są maszty fundamentowane – ich ceny wahają się w granicach 5-12 tys. PLN. Trzeba również pamiętać, że w polskich warunkach klimatycznych mamy do czynienia z niskimi prędkościami wiatrów, zwłaszcza na wysokościach odpowiednich dla pracy MEW (10-20m). Najlepsze regiony w Polsce pod względem efektywności zastosowania MEW to tereny północno-wschodnie kraju, wybrzeże Bałtyku oraz obszary wzgórz i przedgórzy w części południowej. 

 

Potencjał rozwoju rynku

Światowy potencjał rynkowy MEW jest oceniany przez AWEA (American Wind Energy Association) na 113 GW w roku 2020, co oznacza 200-300-krotny wzrost obecnie zainstalowanej mocy. W Polsce „Krajowy Plan Działania na rzecz odnawialnych źródeł energii” zakłada, że do roku 2020 15% globalnego zużycia energii brutto ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Moc zainstalowanych turbin wiatrowych ma wynosić 550 MW, a średni czas pracy turbin ma kształtować się na poziomie do 1000h/rok. Według szacunków IEO obecnie wszystkie zainstalowane i działający w Polsce  MEW maja moc około 7MW, co stanowi 1,3% wielkości zaplanowanej na rok 2020. Aby zrealizować ten cel, sektor MEW potrzebuje rządowego wsparcia, wprowadzenia ułatwień legislacyjnych i administracyjnych, które pozwolą mu na szybszy rozwój. Rynek oczekuje na będącą obecnie w opracowaniu „Ustawę o odnawialnych źródłach energii.”, która być może będzie zwierała rozwiązania go wspierające.

 

Szansy i zagrożenia

Lista najważniejszych dla rozwoju rynku MEW szans i zagrożeń powstała w konsultacji z przedstawicielami tego sektora w Polsce. Najważniejszą barierą jest brak systemu wsparcia dostosowanego do potrzeb rynku. Inwestorzy pragnący wybudować niewielką elektrownię na swoje potrzeby są zmuszeni do pozyskania koncesji, prowadzenia działalności gospodarczej i obrotu certyfikatami. Brakuje mechanizmów regulujących zasady przyłączania MEW do sieci energetycznych oraz taryf za magazynowanie  wytworzonej przez turbinę energii w sieci. Odczuwalny jest także brak możliwości uzyskania dofinansowania z funduszy ekologicznych, mikrodotacji czy specyficznych ofert kredytowania. Przeszkodą stojącą na drodze do szybszego rozwoju MEW jest również niska świadomość społeczeństwa co do roli energetyki wiatrowej i związanych z nią zagadnień, a zwłaszcza wśród urzędników i zarządów przedsiębiorstw energetycznych. Istotną barierą jest także niedostatek sprawdzonych i potwierdzonych certyfikatami rozwiązań technologicznych przy jednoczesnym braku środków na badania i rozwój technologiczny. W Polsce nie ma również instytucji certyfikujących, co powoduje konieczność zdobywania certyfikatów w UE, a tym samym znacznie podnosi koszty certyfikacji. Podstawowych szans dla rozwoju rynku MEW należy upatrywać w realizacji Krajowego Planu Działania w zakresie OZE do 2020 roku. Istotny wpływ może także wywrzeć dalszy wzrost cen energii, który przełoży się na rosnące zainteresowanie MEW przez odbiorców końcowych. 

PDFwydrukujwyślij do...

SPRZEDAŻ NA POZIOMIE 1,1 MLN EUR, KONTRAKT NA 2,5 MLN EUR I KOLEJNY KROK W STRONĘ ENERGETYKI ODNAWIA

Expom S.A., firma z branży metalowej specjalizująca się w produkcji wysoko przetworzonego wyrobu finalnego, w pierwszym kwartale odnotowała sprzedaż eksportową na poziomie ponad 1,1 EUR, kończy realizację pierwszego kontraktu związanego z produkcją żurawi obrotowych na morską farmę wiatrową, a także podpisała umowę z norweską firmą Noreq na dostawę kilkudziesięciu kompletnych żurawi okrętowych o wartości  2,5 mln EUR.

 

Zgodnie z zapowiedziami z początku roku, Expom S.A. zamknęła pierwszy kwartał sprzedażą eksportową na poziomie 1,1 mln EUR. Firma podpisała korzystny kontrakt dotyczący dostawy kilkudziesięciu żurawi okrętowych o konstrukcji kompaktowej – najnowocześniejszej tego typu konstrukcji na świecie – dla norweskiej firmy Noreq. Wartość tego kontraktu wynosi 2,5 mln EUR. Spółka kończy realizację swojego pierwszego zamówienia związanego z produkcją żurawi obrotowych na morską farmę wiatrową. „Jest to dla nas bardzo ważny kontrakt, ponieważ wpisuje się w naszą strategię, która zakłada rozwój w kierunku branż perspektywicznych, a taką niewątpliwie jest branża energetyki odnawialnej – w tym przypadku energii wiatrowej. Kolejne tego typu umowy są w trakcie negocjacji.” – komentuje Jacek Banach, Prezes Zarządu Expom S.A. W ramach realizacji tej strategii Banach uczestniczył w jednej z najważniejszych międzynarodowych konferencji Eilat-Eilot Renewable Energy 4th International Conference & Exhibition, która odbyła się w lutym br. w Izraelu. Dzięki temu udało mu się nawiązać relacje z izraelskimi firmami działających w branży energii wiatrowej. Expom S.A. planuje rozpoczęcie współpracy z tego typu doświadczonym partnerem i rozpoczęcie produkcji  małych elektrowni wiatrowych.

Strategia firmy na najbliższe lata zakłada skoncentrowanie się na najbardziej perspektywicznych branżach, do których według spółki należą: energetyka odnawialna, branża gazowo-naftowa oraz okrętowa. Już teraz Expom S.A. produkuje kotły na biomasę oraz elementy turbin dla elektrowni wodnych. W dziedzinie energii odnawialnej firma ma pewne doświadczenia i długie tradycje. Ponad 25 lat temu Spółka produkowała innowacyjne, jak na tamte czasy, elektrownie wiatrowe. Obecnie, widząc zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania, ma zamiar powrócić do tego obszaru działalności koncentrując się na niszy rynkowej, do jakiej należą elektrownie niewielkich rozmiarów. Expom S.A. jako jedyna na świecie produkuje żurawie okrętowe o konstrukcji kompaktowej – takiej, gdzie wszelkie elementy sterujące i okablowanie ukryte są wewnątrz metalowej konstrukcji.  Zarząd spółki widzi przyszłość także w dziedzinie niekonwencjonalnych źródeł gazu: łupkowego i zaciśniętego, którymi interesują się światowe koncerny. Dlatego też firma zamierza rozpocząć produkcję stalowych konstrukcji, narzędzi i sprzętu do poszukiwania i wydobycia tego typu gazu niekonwencjonalnego.  

PDFwydrukujwyślij do...

NAJNOWOCZEŚNIEJSZE RAMIĘ POMIAROWE FAROARM QUANTUM W EXPOM S.A.

Na początku marca firma Expom S.A. z branży metalowej z siedzibą w Kurzętniku zakupiła najbardziej zaawansowane technologicznie ramię do pomiarów współrzędnościowych konstrukcji – FaroArm® Quantum amerykańskiej firmy FARO. Wartość inwestycji to 240 000 PLN.

Tego typu urządzenia znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. W przemyśle lotniczym używa się ich do ustawiania elementów, wzorcowania narzędzi i form oraz kontroli częstości. W przemyśle samochodowym stosuje się je do budowy i certyfikacji narzędzi. Przy produkcji form, narzędzi i tłoczników wykorzystuje się je do kontroli, skanowania i prototypowania. Natomiast w Expom S.A., zakupione ramię pomiarowe będzie używane do wykonywania współrzędnościowych pomiarów produkowanych przez firmę konstrukcji metalowych. Osoby, które będą pracowały przy wykorzystaniu nowego sprzętu zostały przeszkolone i uzyskały certyfikaty FARO University.

„Expom S.A. realizuje zamówienia głównie dla wymagających, zagranicznych klientów, dlatego szczególnie dbamy o to, by nasze wyroby spełniały najwyższe standardy. Dzięki temu jesteśmy konkurencyjni i pozyskujemy coraz bardziej złożone i skomplikowane zlecenia.” – wyjaśnia Jacek Banach, Prezes Zarządu firmy – „Zakup ramienia pomiarowego jest jedną z inwestycji, które zaplanowaliśmy w tym roku, w celu dalszego podnoszenia jakości naszych wyrobów, a także ułatwienia pracy naszemu personelowi. W najbliższym czasie planowany jest również zakup stacji roboczej HP wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem służącym do obliczania wytrzymałościowego konstrukcji z wykorzystaniem MES (Metody Elementów Skończonych)” – dodaje Banach.

FaroArm® to przenośne ramię pomiarowe mierzące z dokładnością do 0,016mm, co daje nawet do 30% większą efektywność w stosunku do innych produktów tego typu dostępnych na rynku. Urządzenie posiada uniwersalną stopę montażową pozwalające na łatwe mocowanie przy jednoczesnym skróceniu czasu potrzebnego do przygotowania go do pracy. Ergonomiczny uchwyt zwiększa łatwość użytkowania i wygodę eksploatacji oraz skuteczność wykonywanych pomiarów. Ramię ma nieograniczoną rotację, co zapewnia dużą wygodę mierzenia. Dzięki wbudowanemu czujnikowi temperatury, pomiary mogą być wykonywane w temperaturze od 10 do 40oC. Dzięki modułowi Bluetooth możliwe jest dokonywanie bezprzewodowych pomiarów i skanowania na odległość do 10 metrów. Urządzenie posiada inteligentne końcówki, które są wyposażone w numery seryjne pozwalające na automatyczne rozpoznawanie ich wielkości. Tryb Auto Sleep odpowiada za automatyczne wyłączanie się sprzętu, dające oszczędność energii oraz umożliwiające przedłużenie jego żywotności.

PDFwydrukujwyślij do...
Następna strona