EILAT-EILOT RENEWABLE ENERGY 4TH INTERNATIONAL CONFERENCE & EXHIBITION

Alternatywne źródła energii i uniezależnienie się od ropy – główne tematy Eilat-Eilot Renewable Energy 4th International Conference & Exhibition w Izraelu

W dniach 22-24 lutego br. w Eilacie (Izrael), odbyła się jedna z najważniejszych międzynarodowych konferencji dotyczących energetyki odnawialnej – Eilat-Eilot Renewable Energy 4th International Conference & Exhibition. Uczestniczył w niej, jako jeden z zaledwie dwóch reprezentantów naszego kraju, Jacek Banach, Prezes Zarządu Expom S.A. z Kurzętnika. W czasie konferencji dominowały tematy związane z alternatywnymi źródłami energii oraz uniezależnieniem od ropy. Jednym z najciekawszych wydarzeń było uroczyste otwarcie pierwszej w Izraelu farmy słonecznej średniego rozmiaru opartej na ogniwach PV. Dzięki obecności na konferencji reprezentantowi Expom S.A, udało się nawiązać obiecujące relacje z izraelskimi przedsiębiorstwami z sektora energetyki odnawialnej.

Temat alternatywnych źródeł energii pojawiał się w ramach wielu wystąpień i seminariów. Z punktu widzenia Expom S.A. najciekawsze były te związane z energią wiatrową, ponieważ z tym sektorem Spółka wiąże swój przyszły rozwój. Jacek Banach w czasie konferencji nawiązał kontakt z przedstawicielami izraelskiej firmy produkującej turbiny nowej generacji wykorzystywane przy budowie małych elektrowni wiatrowych. Ponieważ rozwój w tej branży stanowi dla Expom S.A. jeden ze strategicznych celów, pokłada ona duże nadzieje na pozyskanie know-how oraz nawiązanie współpracy z doświadczonymi partnerami z Izraela. W drugim kwartale br. Jacek Banach planuje kolejną wizytę w Izraelu, tym razem już w celu odbycia konkretnych rozmów z potencjalnymi współpracownikami.

 „Uczestnictwo w Eilat-Eilot Renewable Energy 4th International Conference & Exhibition to jedna z nielicznych okazji do poznania ludzi, którzy tworzą tzw. zieloną rewolucję – inwestorów, przedsiębiorców, naukowców oraz polityków.” – komentuje Jacek Banach – „Ponieważ nasza firma od jakiegoś czasu realizuje zamówienia związane z energetyką odnawialną (np. kotły na biomasę i elementy elektrowni wodnych), a przyjęta w tym roku strategia rozwoju zakłada rozpoczęcie produkcji małych elektrowni wiatrowych, obecność w Eilacie to dla mnie najlepszy sposób na znalezienie potencjalnych partnerów czy kontrahentów oraz poznanie najnowszych trendów i technologicznych innowacji w tej dziedzinie.” – dodaje Banach.

 Interesujący dla Expom S.A. był także wątek uniezależnienia od ropy, w ramach którego dyskutowano nad możliwością upowszechnienia pojazdów elektrycznych. Spółka także tu widzi pole dla dalszego rozwoju – planuje rozpoczęcie produkcji komponentów dla branży motoryzacyjnej pojazdów napędzanych elektrycznie.

 Jednym z najciekawszych punktów konferencji była wizyta na pierwszej w Izraelu farmie słonecznej średniego rozmiaru opartej na ogniwach PV. Za powstanie tego projektu odpowiada Arava Power Company. Farma ma mieć docelowo moc 4,9 MW i będzie pierwszą tej wielkości konstrukcją w kraju. Jej ukończenie jest planowane na maj br. a całkowity koszt budowy wyniesie około 27 mln USD.

 Eilat-Eilot Renewable Energy Conference co roku skupia setki uczestników z całego świata. Tym razem rangę wydarzenia dodatkowo podniosła obecność Wicepremiera Izraela, Silvana Shaloma i kilku ministrów rządu Premiera Beniamina Netanyahu. Pan Premier, dzięki bezpośredniemu połączeniu pomiędzy aulą a biurem, mógł osobiście powitać wszystkich przybyłych z telebimu umieszczonego w sali. Pojawiły się także delegacje dyplomatów, naukowców i przedsiębiorców z USA, Kanady, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. W czasie konferencji prezentowane są innowacje technologiczne, możliwości biznesowe oraz nowe rozwiązania i wdrożenia w dziedzinie energetyki odnawialnej. W tym roku panele dyskusyjne i prelekcji obracały się wokół kilku głównych tematów, m.in.: modelu finansowania i przyspieszania rozwoju innowacji technologicznych w dziedzinie energetyki odnawialnej, roli państwa i uregulowań prawnych wspierających rozwój energetyki odnawialnej, budowania wizji i programów uniezależnienia od ropy, efektywnych sposobów pozyskiwania, przechowywania i wykorzystywania energii słonecznej, wiatrowej i wodnej, przezwyciężania przeszkód stojących na drodze do budowy elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł oraz najnowszych trendów w badaniach naukowych dotyczących energii odnawialnej. Prelegentami i uczestnikami paneli byli przedstawiciele instytucji badawczych, uniwersytetów, firm działających w branży energetyki odnawialnej oraz przedstawiciele władz państwowych Izraela i innych krajów.

PDFwydrukujwyślij do...