EXPOM S.A. NA INTERNATIONAL GREEN VEHICLES CONGRESS W HONG KONGU


Jacek Banach, prezes zarządu Expom S.A., firmy z branży metalowej specjalizującej się w produkcji wysoko przetworzonego wyrobu finalnego, uczestniczył w jednym z najważniejszych na świecie wydarzeń branży motoryzacyjnej pojazdów napędzanych elektrycznie – International Green Vehicles Congress w Hong Kongu. Spółka w ramach przyjętej strategii ma zamiar rozpocząć produkcję komponentów dla tego sektora. Udział w konferencji, w ramach której omawiano tematy dotyczące m.in: uprzemysłowienia i komercjalizacji rynku pojazdów napędzanych elektrycznie, ujednolicenia standardów, rozwoju infrastruktury do ich obsługi oraz innych zagadnień dotyczących tego rynku, był dla Expom S.A. ważnym krokiem przybliżającym ją do realizacji tego zamierzenia.

„Wizyta na International Green Vehicles Congress w Hong Kongu, to dla nas wielka szansa na zdobycie know-how i nawiązanie relacji z firmami zaangażowanymi w ten sektor. Naszą rolę widzimy m.in. przy produkcji komponentów wykorzystywanych do produkcji pojazdów napędzanych elektrycznie.” – komentuje Jacek Banach Prezes Zarządu Expom S.A. 
Jednym z najciekawszych dla Banacha elementów konferencji był wyjazd do Shenzen w siedzibie chińskiej firmy BYD produkującej między innymi samochody osobowe i autobusy napędzane elektrycznie. Jest ona notowana na giełdzie w Hong Kongu a jednym z jej udziałowców jest legendarny amerykański inwestor, Warren Buffett. „Miałem okazję zobaczyć produkowane przez BYD samochody elektryczne a w trakcie trasy objazdowej po Shenzen –punkty oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych i autobusów.” – opowiada Banach.

Sektor pojazdów napędzanych energią elektryczną jest postrzegany przez Expom S.A. jako jeden z najbardziej perspektywicznych. Firma od dłuższego czasu prowadzi prace zmierzające do nawiązania współpracy w ramach jednego z najbardziej spektakularnych na świecie projektów o nazwie Better Place, który na skalę globalną w kilku już krajach (np. Izrael, Dania, Japonia, Australia) realizuje firma z USA. Jego trzon stanowi wdrażanie koncepcji transportu publicznego w oparciu o pojazdy napędzane elektrycznie. Przedstawiciel Better Place obecny na konferencji w Hong Kongu,  Jianglong Zhou, poinformował, że w Izraelu uruchomiono już komercyjną sprzedaż samochodów napędzanych elektrycznie w ramach realizowanego przez nich projektu.  W roku 2010 Better Place uruchomiło pierwsze centrum demonstracyjne, a w styczniu tego roku dostarczyło pierwszą setkę samochodów napędzanych elektrycznie. 

Chiny stają się światowym liderem w dziedzinie pojazdów wykorzystujących alternatywne technologie. W latach 2011-2020 w tym kraju planowane są inwestycje na ich rozwój opiewające na ponad 100 bilionów juanów (14,7 bilionów $). Celem jest osiągnięcie produkcji pojazdów hybrydowych i EVs na poziomie 500 000 sztuk rocznie. Hong Kong jest międzynarodowym centrum finansowym i biznesowym, które wykorzystują światowe przedsiębiorstwa jako bazę dla interesów prowadzonych w Chinach, i dzięki któremu ten ogromny rynek otwiera się na świat. Dlatego też wiele ważnych konferencji  odbywa się właśnie w Hong Kongu. Nie dziwi więc, że dobywa się tu także wydarzenie związane z rynkiem samochodów napędzanych elektrycznie. Obecnie jest tu ponad 18 000 taksówek, które rocznie generują emisję CO2 na poziomie około 700 000 ton. Do tego dochodzi emisja generowana przez pozostałe samochody osobowe. Transport publiczny w oparciu o pojazdy napędzane elektrycznie znacząco zredukowałby emisję CO2. Miałoby to zbawienny wpływ na środowisko i zdrowie mieszkańców miasta, z których wielu w obawie przed smogiem i trującymi wyziewami porusza się po ulicach w maskach ochronnych. W samym Hong Kongu jest już zainstalowanych 330 punktów ładowania samochodów elektrycznych, a w najbliższym roku ma być ich 700. W mieście jeździ obecnie kilkaset samochodów elektrycznych. 
 

PDFwydrukujwyślij do...