EXPOM S.A. OPATENTOWUJE KRUSZARKĘ UDAROWĄ

Spółka uzyskała patent na wynalezioną w własnym zakresie kruszarkę udarową przystosowaną do rozdrabniania nadwymiarowych brył urobku pochodzącego ze ściany węglowej i transportowanych przenośnikiem zgrzebłowym, na którym jest zamontowana.
„Celem wynalazku było opracowanie małogabarytowej kruszarki udarowej o zwartej konstrukcji, co ma bardzo duże znaczenie w ustawieniu i zabudowaniu jej w chodniku podścianowym, gdzie znajdują się także inne urządzenia technologiczne.” – tłumaczy Jacek Banach Prezes Expom S.A. –  „Mamy wieloletnie doświadczenia w produkcji różnego rodzaju konstrukcji stalowych dla branży górniczej, a tym wynalazkiem będziemy mieli okazję wejść na rynek wydobywczy z wyrobem własnym.” – dodaje Banach. 

Małogabarytowa dynamiczna kruszarka napędzana jest jednobiegowym silnikiem elektrycznym o mocy 100 lub 132 kW usytuowanym równolegle do trasy przenośnika podścianowego. Można go mocować zamiennie po prawej lub lewej stronie kruszarki. Silnik jest załączany zawsze na biegu luzem jako pierwsze urządzenie w kompleksie ścianowym. Następnie uruchamia się kolejno przenośnik podścianowy, ścianowy oraz kombajn. Konstrukcja napędu kruszarki jest zamknięta przy zastosowaniu stożkowej przekładni zębatej planetarnej, która połączona jest z wałem kruszarki za pomocą sprzęgła hydrokinetycznego. Sprzęgło to ma na celu łagodzenie dynamicznych obciążeń powstających przy kruszeniu. Kruszarka rozbija przemieszczający się przenośnikiem urobek swoimi czterema bijakami, które są osadzone rozłącznie na wyważonym dynamicznie wale. Powierzchnia robocza bijaków jest utwardzona. Wał kruszarki obraca się z prędkością 525 obrotów na minutę współbieżnie z łańcuchem przenośnika podścianowego. Prześwit kruszarki jest regulowany w zakresie 200-500 mm przez podnoszenie układu kruszącego odpowiednimi siłownikami hydraulicznymi. Po ustawieniu układu kruszącego na odpowiedni zakres kruszenia urobku, wał blokuje się mechanicznie. Kruszarka posiada układ zraszania zasilany z sieci zewnętrznej, tworzący kurtynę wodną w celu eliminacji zapylenia powstającego w strefie kruszenia urobku. Rynna kruszarki jest konstrukcją spawaną o szerokości i profilu dopasowanym do rynien przenośnika podścianowego, tak by można ją wstawić w jego trasę. Rynna podkruszarkowa posiada odpowiednio wzmocnioną konstrukcję. W miejscu pod wałem kruszącym posiada grubszą blachę środkową, aby zapobiec jej deformacji podczas pracy urządzenia.

PDFwydrukujwyślij do...