NOWE TYPY ŻURAWI SZALUPOWYCH I DŹWIGÓW WYPRODUKOWANYCH PRZEZ EXPOM S.A.

Expom S.A., firma z branży metalowej, wyprodukował kilka nowych typów żurawi szalupowych na zamówienia klienta z Norwegii. Spółka wytwarza także nowe typy dźwigów offshorowych przeznaczonych na wyposażenie platform wiertniczych i morskich farm wiatrowych.  Tym samym firma stała się specjalistą w dziedzinie produkcji morskich i offshorowych urządzeń dźwigowych i największym producentem żurawi szalupowych w Europie.
Jednym z nowych produktów są żurawie typu NRD 23000H niewychylne przeznaczone na morskie platformy wiertnicze. Konstrukcja ta wynika z tego, że szalupy ratunkowe są na tych żurawiach przez cały czas zawieszone nad wodą, a w przypadku potrzeby ich użycia  po zapełnieniu ludźmi są one opuszczane do wody. Jest to największy typ żurawi szalupowych produkowanych obecnie przez Expom S.A. Ich obciążenie bezpiecznej pracy wynosi 23 000 kg, a szalupa może maksymalnie zabrać 150 osób. 
„Wykonanie tak dużej konstrukcji to wyzwanie - podczas testów statycznych i dynamicznych muszą zostać użyte bardzo duże siły w celu symulacji rzeczywistego obciążenia.” – komentuje Rafał Domżalski, dyrektor techniczny i członek zarządu Expom S.A. – „Problemy te jednak skutecznie rozwiązują inżynierowie i pracownicy naszej firmy, a inspektorzy towarzystwa klasyfikacyjnego Det Norske Veritas potwierdzają prawidłowość przeprowadzonych testów.” – dodaje Domżalski. 
Kolejny nowym wyrobem jest wychylny żuraw typu NPDL 14800H . Zawieszona na nim szalupa może zabrać do 71 pasażerów. Żuraw typu NPD 11300H został natomiast wyprodukowany według nowej dokumentacji. Jego obciążenie bezpiecznej pracy wynosi 11 300 kg, a zawieszona na nim szalupa może zabrać do 80 osób. Żuraw NPD 7700H był testowany jako prototyp w sierpniu. Jest to średnia, dwuramienna konstrukcja o obciążeniu bezpiecznej pracy do 7700kg. Szalupa zawieszona na nim może zabrać do 48 osób. Nowszym typem jest NPDL 7700H, również produkowany obecnie w Expom. Innym nowym typem produkowanym w firmie jest żuraw NPD 18200H-mający obciążenie bezpiecznej pracy wynoszące 18200kg. Szalupa na nim zawieszona może zabrać maksymalnie do 130 osób. Także wytwarzany przez Expom od czterech lat żuraw jednoramienny typu NPDS 3500H został zmodernizowany i produkowana jest jego nowa wersja.
„Jak widać wdrożyliśmy do produkcji wiele nowych wyrobów, a zwłaszcza prototypów bardzo dużych żurawików, co zapewni firmie wysoki poziom produkcji na następne lata.” – komentuje Domżalski. 
Inną rozwijającą się gałęzią produkcji  Expom S.A. są dźwigi offshorowe przeznaczone na wyposażenie platform wiertniczych i morskich farm wiatrowych. Klient z Norwegii zamawia w Spółce coraz więcej i to co coraz większych modeli. Największy z nich będzie miał wysięgnik o długości 32 m i udźwig 10 ton.
„Staliśmy się więc specjalistą w produkcji morskich i offshorowych urządzeń dźwigowych i jesteśmy obecnie największym europejskim producentem żurawi szalupowych.” – opowiada Domżalski – „Wykonujemy je z pełnym montażem mechanicznym, hydraulicznym i elektrycznym oraz z próbami odbiorowymi wykonywanymi przez towarzystwa klasyfikacyjne takie jak DNV czy ABS i dostarczamy jako wyroby gotowe do klientów na całym świecie.” – podsumowuje Domżalski.

PDFwydrukujwyślij do...