SPRZEDAŻ NA POZIOMIE 1,1 MLN EUR, KONTRAKT NA 2,5 MLN EUR I KOLEJNY KROK W STRONĘ ENERGETYKI ODNAWIA

Expom S.A., firma z branży metalowej specjalizująca się w produkcji wysoko przetworzonego wyrobu finalnego, w pierwszym kwartale odnotowała sprzedaż eksportową na poziomie ponad 1,1 EUR, kończy realizację pierwszego kontraktu związanego z produkcją żurawi obrotowych na morską farmę wiatrową, a także podpisała umowę z norweską firmą Noreq na dostawę kilkudziesięciu kompletnych żurawi okrętowych o wartości  2,5 mln EUR.

 

Zgodnie z zapowiedziami z początku roku, Expom S.A. zamknęła pierwszy kwartał sprzedażą eksportową na poziomie 1,1 mln EUR. Firma podpisała korzystny kontrakt dotyczący dostawy kilkudziesięciu żurawi okrętowych o konstrukcji kompaktowej – najnowocześniejszej tego typu konstrukcji na świecie – dla norweskiej firmy Noreq. Wartość tego kontraktu wynosi 2,5 mln EUR. Spółka kończy realizację swojego pierwszego zamówienia związanego z produkcją żurawi obrotowych na morską farmę wiatrową. „Jest to dla nas bardzo ważny kontrakt, ponieważ wpisuje się w naszą strategię, która zakłada rozwój w kierunku branż perspektywicznych, a taką niewątpliwie jest branża energetyki odnawialnej – w tym przypadku energii wiatrowej. Kolejne tego typu umowy są w trakcie negocjacji.” – komentuje Jacek Banach, Prezes Zarządu Expom S.A. W ramach realizacji tej strategii Banach uczestniczył w jednej z najważniejszych międzynarodowych konferencji Eilat-Eilot Renewable Energy 4th International Conference & Exhibition, która odbyła się w lutym br. w Izraelu. Dzięki temu udało mu się nawiązać relacje z izraelskimi firmami działających w branży energii wiatrowej. Expom S.A. planuje rozpoczęcie współpracy z tego typu doświadczonym partnerem i rozpoczęcie produkcji  małych elektrowni wiatrowych.

Strategia firmy na najbliższe lata zakłada skoncentrowanie się na najbardziej perspektywicznych branżach, do których według spółki należą: energetyka odnawialna, branża gazowo-naftowa oraz okrętowa. Już teraz Expom S.A. produkuje kotły na biomasę oraz elementy turbin dla elektrowni wodnych. W dziedzinie energii odnawialnej firma ma pewne doświadczenia i długie tradycje. Ponad 25 lat temu Spółka produkowała innowacyjne, jak na tamte czasy, elektrownie wiatrowe. Obecnie, widząc zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania, ma zamiar powrócić do tego obszaru działalności koncentrując się na niszy rynkowej, do jakiej należą elektrownie niewielkich rozmiarów. Expom S.A. jako jedyna na świecie produkuje żurawie okrętowe o konstrukcji kompaktowej – takiej, gdzie wszelkie elementy sterujące i okablowanie ukryte są wewnątrz metalowej konstrukcji.  Zarząd spółki widzi przyszłość także w dziedzinie niekonwencjonalnych źródeł gazu: łupkowego i zaciśniętego, którymi interesują się światowe koncerny. Dlatego też firma zamierza rozpocząć produkcję stalowych konstrukcji, narzędzi i sprzętu do poszukiwania i wydobycia tego typu gazu niekonwencjonalnego.  

PDFwydrukujwyślij do...