ZAKOŃCZYŁ SIĘ REMONT KOTŁOWNI I CZĘŚCI SYSTEMU GRZEWCZEGO W EXPOM S.A.

Plan modernizacji na 2011 ustalony przez Zarząd Spółki zakładał remont kotłowni wraz z montażem pieca na tzw. biomasę oraz wymianę części systemu centralnego ogrzewania. Łączny koszt zakupu kotła grzewczego oraz modernizacji kotłowni to  140 000 zł netto. Zaś koszt modernizacji systemu grzewczego na halach produkcyjnych to około 70 000 zł netto. 

„Jest to jedna z największych inwestycji w infrastrukturę w historii Expom S.A.” – opowiada Jacek Banach Prezes Zarządu Expom S.A. – „Prace zostały zrealizowane w jednym półroczu, co było dużym wyzwaniem dla naszej spółki, ale dzięki zaangażowaniu wszystkich osób włączonych w projekt, udało się nam zdążyć przed początkiem sezonu grzewczego”.  – dodaje Banach. 
Realizacja projektu została podzielona na 4 etapy: demontaż dwóch niewydajnych kotłów oraz grzejników, montaż nowoczesnego kotła na biomasę, włączenie pomieszczeń socjalnych do nowego źródła w kotłowni oraz montaż wysokowydajnych nagrzewnic w halach produkcyjnych. 

Realizacja pierwszego etapu trwała blisko dwa miesiące. Zdemontowano stare  kotły  na paliwo stałe o łącznej mocy 300 kW tj. kocioł  wodny oraz parowy o mocy 150 kW każdy. Nominalna sprawność energetyczna tych kotłów wynosiła 50-60 %, jednakże ze względu na kilkudziesięcioletnią eksploatację spadła do około 30 %. Z punktu widzenia finansowego oraz energetycznego ich dalsza eksploatacja była nie do zaakceptowania.

Drugim etapem był montaż nowoczesnego kotła grzewczego EKOMAT o mocy 350 kW wraz z niezbędną aparaturą w postaci podajnika opału  systemu nawiewowo - wywiewnego, filtrów oraz aparatury kontrolno-pomiarowej z programowalnym sterownikiem PLC. Kotły tego typu to najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie źródeł grzewczych. Ich zaletą jest wysoka sprawność energetyczna na poziomie 80 – 90 % w zależności od opału oraz  stabilne utrzymywanie temperatury przy optymalizacji zużycia opału. Jest to możliwe poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań jak ceramiczna  komora spalania, palenisko retortowe oraz wielopunktowy system napowietrzania sterowany za pomocą mikroprocesorowego sterownika, którego parametry pracy są programowane adekwatnie do potrzeb. Podstawowym paliwem  zamontowanego w Spółce kotła są rozdrobnione odpady drewna (trociny, zrębki, pelety) o granulacji do 6 cm i wilgotności do 40 %, a za sprawą specjalnego wykonania kocioł jest  też przygotowany do spalania odpadów z płyt wiórowych.

Następnym etapem którego realizację firma chciała zamknąć przed sezonem grzewczym było podłączenie do nowego źródła ogrzewania pomieszczeń socjalnych oraz biurowych związanych z produkcją. Ostatni etap zaplanowany na bieżący rok to montaż nowych nagrzewnic firmy Volcano o mocy 30 kW każda na halach H3, H4 i w pomieszczeniach pomocniczych oraz  wpięcie centrali wentylacyjnej  malarni i systemu grzewczego na H1.

 „Wytworzenie  jednego GJ energii cieplnej za pomocą gazu propan, którym to ogrzewane były hale H4 oraz malarnia jest przy obecnych cenach  gazu zbyt drogie.  Koszty  ponoszone przez nas na ogrzewanie w ostatnich latach, kształtowały się na poziomie 240 do 300 tyś zł netto rocznie, nie chcemy puszczać z dymem ciężko zapracowanych pieniędzy”. – opowiada Jacek Banach –„Ta inwestycja pozwoli nam zaoszczędzić w tym obszarze około 30 % i do tego stworzy jeszcze lepsze warunki pracy w naszej firmie” – dodaje Banach. 
Kolejne dwa etapy usprawniania systemu ogrzewania, które stoją przed Expom S.A.  to montaż drugiego kotła grzewczego, którego moc zostanie zweryfikowana po kilku tygodniach pracy obecnego systemu oraz  budowa nowej instalacji CO na H2 wraz z wpięciem pozostałych pomieszczeń do kompletnego systemu  grzewczego.

PDFwydrukujwyślij do...