ŻURAWIE SZALUPOWE JAK KLOCKI LEGO - ASIA PACIFIC MARITIME CONFERENCE & EXHIBITION W SINGAPURZE


Przedstawiciele EXPOM S.A., firmy z branży metalowej specjalizującej się w produkcji wysoko przetworzonego wyrobu finalnego i realizującej zlecenia m.in. dla branży okrętowej,  wzięli udział w Asia Pacific Maritime Conference & Exhibition, która odbywała się w dniach 14-16 marca w Singapurze. EXPOM S.A. od kilku lat produkuje najnowocześniejsze na świecie żurawie szalupowe o konstrukcji kompaktowej dla norweskiej firmy NOREQ, która jest właścicielem patentu dla tego typu konstrukcji. Planowany jest dalszy rozwój w branży okrętowej, w której głównymi graczami posiadającymi prawie 92% udziału w światowej produkcji statków są Chiny, Korea Południowa i Japonia. Wizyta na konferencji i wystawie w Singapurze, gdzie pojawiło się około 1300 przedsiębiorstw z ponad 50 krajów, miała służyć nawiązaniu nowych relacji, które w przyszłości zaowocują zamówieniami dla EXPOM.

W czasie konferencji, na której obecnych było około 1300 przedsiębiorstw z ponad 50  krajów świata funkcjonowało kilkanaście oficjalnych pawilonów narodowych, m.in.: australijski, chiński, koreański, holenderski i  brytyjski. Zaprezentowanych zostało ponad 100 nowych produktów. Odbyło się także wiele wystąpień i dyskusji panelowych dotyczących obecnej i przyszłej sytuacji branży okrętowej.

Produkcję żurawi szalupowych dla NOREQ w EXPOM S.A. rozpoczęto na początku roku 2009 i do tej pory wykonano kilkaset sztuk tych urządzeń. EXPOM S.A. jest największym w Europie producentem tego typu konstrukcji. Budowa żurawi jest kompaktowa: to znaczy, że urządzenie zbudowane jest jak zabawka z klocków LEGO. Poszczególne elementy funkcjonalne są do siebie dopasowane i mogą być szybko wymieniane. Bardzo ułatwia to montaż i serwisowanie.  Wszystkie urządzenia mechaniczne, hydrauliczne i elektryczne są umieszczone wewnątrz stalowej konstrukcji typu skrzynkowego. Jest to najbardziej nowoczesna tego typu konstrukcja na świecie, bardzo estetyczna i funkcjonalna. W ubiegłym roku firma wykonała ponad 80 sztuk żurawików dla NOREQ na kwotę ponad 2,0 mln EUR, a na dzień dzisiejszy są już zamówienia na bieżący rok na kwotę ponad 2,8 mln EUR.

Żurawiki szalupowe są dostarczane do stoczni budujących statki i platformy wiertnicze na całym świecie, m.in.: Norwegii, Singapuru, Chin, USA, Rosji, Brazylii, Australii, Kamerunu. Obecnie EXPOM S.A. jest w trakcie realizacji pierwszej części największego, jednorazowego zamówienia na produkcję 42 sztuk żurawi szalupowych dla NOREQ opiewającego na kwotę około 1,5 mln EUR. Żurawie te trafią finalnie do Samsung Heavy Industries z Korei Południowej. „To właśnie Korea, Chiny i Japonia mają największy udział w globalnej produkcji okrętowej. Wizyta na konferencji w Singapurze dała nam możliwość nawiązania bezpośrednich relacji z przedstawicielami firm pochodzących z tych krajów. To umożliwi pozyskanie nowych zamówień i dalszy rozwój w tym sektorze.” – komentuje Jacek Banach, Prezes Zarządu EXPOM S.A. „Trond Paulsen, Dyrektor Sprzedaży firmy NOREQ w rozmowie ze mną potwierdził, że rynek azjatycki jest dla nich kluczowy” – dodaje Banach.

Żurawiki szalupowe są to urządzenia ratunkowe montowane na statkach i na platformach wiertniczych i służą do opuszczania na wodę łodzi ratunkowych podczas katastrof morskich, kiedy ludzie muszą opuścić statek lub platformę. Urządzenia te pełnią bardzo ważną funkcję i muszą działać nawet wtedy, kiedy tonący statek nie ma już zasilania elektrycznego. Żurawiki szalupowe są różnej wielkości: najmniejszy przeznaczony jest dla łodzi ratunkowych zabierających 6 osób, a największy, jaki był wykonywany do tej pory w EXPOM S.A. był przeznaczony dla łodzi zabierającej 130 pasażerów. W zależności od wielkości, żurawie są jedno- lub dwuramienne. Oznacza to, że łódź ratunkowa jest zawieszona na jednej linie wychodzącej z jednego ramienia, lub na dwóch linach wychodzących z dwóch ramion.

EXPOM S.A. wykonuje testy statyczne konstrukcji stalowej żurawi szalupowych pod nadzorem najbardziej rygorystycznych towarzystw klasyfikacyjnych takich jak: DNV, LRS, RMRS, i inne. Testy te są bardzo ważne, ponieważ w ich trakcie każdy żurawik obciążany jest ponad dwukrotnie większym obciążeniem niż jego obciążenie robocze. Sprawdzana jest wytrzymałość konstrukcji i jakość wykonanych prac spawalniczych. Raporty z testów są najważniejszymi dokumentami odbiorowymi i bez nich żaden żuraw nie może być zamontowany na statku u finalnego odbiorcy. Firma wykonuje również testy dynamiczne żurawi, które muszą wykazać sprawność działania całego urządzenia. Są to ostateczne testy odbiorowe, wykonywane pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego przed wysyłką produktu do odbiorcy. Testy statyczne i dynamiczne EXPOM S.A. wykonuje na uruchomionym u siebie stanowisku badawczym, które jest najnowocześniejszą stacją tego typu w Polsce.

PDFwydrukujwyślij do...