Wielkie konstrukcje stalowe oraz badania dynamiczne, statyczne i NDT

Specjalnością firmy Expom są wielkie konstrukcje stalowe żurawików szalupowych i ciężkich dźwigów morskich. Posiadamy precyzyjne obrabiarki numeryczne, które umożliwiają wykonanie obróbki skrawaniem CNC (Computerial Numerical Control) szczególnie pomocnej przy produkcji wielkogabarytowych konstrukcji ze stali dla dużych i wielkich generatorów prądu elektrycznego. Największe tego typu urządzenia zbudowane przez naszych inżynierów ważyły 52 tony i były dzielone ze względu na gabaryty transportowe.
Nasze uprawnienia dotyczące procedur spawalniczych zatwierdzone są przez jedno z najbardziej rygorystycznych towarzystw kwalifikacyjnych – DNV-GL (Det Norske Veritas-Germanischer Lloyd).

W celu zapewnienie innowacyjności, niezawodności oraz bezpieczeństwa użytkowania naszych produktów uruchomiliśmy własne, nowoczesne biuro technologiczno-konstrukcyjne oferujące m.in. usługi modelowania 3D, analizy wytrzymałościowe oraz badania dynamiczne, statyczne i NDT.

Próby obciążenia są to testy statyczne, które przeprowadzane są przez morskie towarzystwa klasyfikacyjne (DNV-GL, ABS, BV, RINA, RMRS) zgodnie z wymogami i procedurami IMO i SOLAS oraz zgodnie z wymogami tych towarzystw. Następnie nasze produkty poddajemy badaniom nieniszczącym NDT, pozwalającym na wykrycie ewentualnych wad spawalniczych i konstrukcyjnych w badanym urządzeniu, jego wyposażeniu lub materiale bez wywołania zmian jego właściwości użytkowych. W ramach takiej analizy, w zależności od wymagań kostrukcji, przeprowadzamy badania ultradźwiękowe (UT), magnetyczno-proszkowe (MT), wizualne (VT), penetracyjne (PT) oraz rentgenowskie (RT).

Badania dynamiczne, statyczne i NDT sprawiają, że produkowane w Expomie wielkie konstrukcje stalowe poddawane są wieloetapowej kontroli co pozwala na precyzyjne wyeliminowanie ewentualnych wad oraz na uniknięcie awarii w przyszłości. Protokoły z przeprowadzonych badań są częścią dokumentacji jakościowej, która jest zawsze dostarczana Klientowi wraz z gotowym wyrobem.