Lekcja historii pod Marianowem

W pierwszą kwietniową niedzielę została zorganizowana inscenizacji potyczki pod Marianowem z 21 marca 1946 r., w której oddział Stanisława Balli walczył z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa. Współorganizatorem wydarzenia był Expom S.A.

Profesjonalnej rekonstrukcji, w której udział wzięło kilkanaście osób, dokonała grupa Mirosława Sochackiego. Wydarzenie to spotkało z dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy, którzy tłumnie przybyli, aby obserwować historyczną inscenizację.

To jednak nie wszystko. W Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku odbyła się także druga część konferencji historycznej pt. Żołnierze Wyklęci na Ziemi Lubawskiej. W programie uwzględniono m.in. rozwiązanie konkursu plastycznego, którego laureatom nagrody wręczał Prezes Zarządu Expom S.A., Rafał Domżalski, wystąpienia samorządowców, prezesa Expom S.A. oraz wykład dr Katarzyny Maniewskiej z Instytutu Pamięci Narodowej czy Ewy Rzeszutko, autorki książki „Partyzanci znad Welu, Brynicy, Wkry i Drwęcy”. Nie zabrakło też panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli lokalnej władzy i osób interesujących się historią potyczki pod Marianowem.

Oprócz naszej spółki w organizację wydarzenia włączyły się również władze gminy Kurzętnik, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubawskiej oraz Stowarzyszenie Reduta Tradycji i Historii Ziemi Lubawskiej, którego prezes Domżalski jest członkiem i wiceprezesem.

Włączanie się w tego typu wydarzenia to świetny przykład realizowanej przez Expom polityki społecznej odpowiedzialności biznesu oraz dbałości o podtrzymanie świadomości historycznej i lokalnego patriotyzmu mieszkańców regionu.

PDFwydrukujwyślij do...