Expom z nowym klientem zza oceanu

Spółka Expom S.A. specjalizująca się w produkcji wysoko przetworzonych produktów finalnych dla branży morskiej, offshore i energetycznej poszerza swe portfolio o nowego klienta z USA.

Firma z niewielkiego Kurzętnika w woj. warmińsko-mazurskim wykona na potrzeby amerykańskiego zleceniodawcy wielkogabarytowe konstrukcje stalowe.

- Cieszymy się z nowych możliwości, jakie daje otwarcie na wymagający rynek Stanów Zjednoczonych. Liczymy, ż ta współpraca okaże się rozwojowa – mówi Prezes Zarządu Expom S.A Rafał Domżalski.

W produkcji firmy blisko 98 proc. stanowią produkty przygotowanie na zamówienie partnerów z zagranicy. Dotychczas produkty Expomu trafiały głównie do Krajów Skandynawskich, ale także do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Singapuru czy Australii.

Expom ma na koncie liczne odważne projekty jak żurawiki szalupowe o budowie kompaktowej czy ciężkie dźwigi na platformy wiertnicze – zaawansowane technologicznie, bo wyposażone w układy hydrauliki siłowej i elektryczne. Spod ręki kurzętnickich inżynierów wychodzą też urządzenia dla branży gazowo-naftowej i przemysłu energetycznego m.in. konstrukcje stojanów elektrycznych i generatorów prądotwórczych czy spalarnie do biomasy.

PDFwydrukujwyślij do...

Prezes Expomu wyróżniony: Krzyż Zasługi dla Rafała Domżalskiego

Podczas uroczystej ostatniej Sesji Rady Gminy Kurzętnik 7 listopada wręczono Brązowe Krzyże Zasługi osobom, które w sposób wyjątkowy przyczyniły się do rozwoju lokalnej społeczności – działaczom społecznym, sportowym i wspierającym przedsiębiorczość. Tym zaszczytnym odznaczeniem państwowym został uhonorowany także Rafał Domżalski, prezes zarządu spółki Expom.

Brązowe Krzyże Zasługi wręczał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski. Odznaczenie to jest przyznawane od 1923 roku obywatelom, którzy w znaczący sposób wyróżniali się w działalności społecznej, sportowej i promującej przedsiębiorczość. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał prezes zarządu Expomu, Rafał Domżalski, za jego wkład w promowanie przedsiębiorczości. W imieniu przedsiębiorców z Nowego Miasta Lubawskiego w krótkim wystąpieniu prezes Domżalski podkreślał znaczenie działań wspierających rozwój gospodarki. To niezwykłe wyróżnienie jest sukcesem nie tylko dla prezesa, ale także dla wszystkich pracowników spółki Expom.

PDFwydrukujwyślij do...

EXPOM S.A. NA TARGACH MIDEST W PARYŻU

Przedstawiciele Expom S.A., firmy z branży metalowej, uczestniczyli w Światowych Targach Kooperacji Przemysłowej MIDEST odbywających się w dniach 19-22 listopada w Paryżu. Są to największe na świecie targi podwykonawstwa. Wystawia się na nich ponad 1700 firm przybyłych z 50 krajów. Stoisko EXPOM S.A. było zorganizowane jako wspólne dla grupy 20 przedsiębiorstw polskich. Organizatorem wyjazdu była Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w ramach pomocy „de minimis” z Programu Rozwoju Polski Wschodniej. Ogółem na MIDEST 2013 swoje stoiska wystawiły 34 firmy z Polski.

„W czasie targów prezentowaliśmy możliwości produkcyjne Spółki zarówno poprzez rozmaite nośniki reklamowe, jak i w czasie osobistych rozmów z potencjalnymi klientami.” – opisuje Rafał Domżalski, dyrektor generalny, techniczny i członek zarządu Expom S.A.– „Ogółem nawiązaliśmy ponad 20 kontaktów biznesowych. Niektóre z nich zostały rozwinięte dalej, pozostałe są obecnie na etapie korespondencji potargowej.” – dodaje Domżalski.Ofertą Expom S.A. zainteresowało się kilku potencjalnych kontrahentów. Firma ze Szwajcarii złożyła zapytanie na wykonanie pewnego zlecenia, przedstawiciel tureckiego producenta stali przekazał swoją ofertę, a Huta  ze Stalowej Woli złożyła ofertę dostaw wypałek pod produkcję.Ekspozycja  Expom S.A spotkała się także  z zainteresowaniem przedstawicieli innych imprez targowych podobnego rodzaju. Należą do nich targi SUBCON w Birmingham, Międzynarodowe Targi Poznańskie, a nawet  targi Reed Exhibition Japan w Tokio, na które Spółka otrzymała zaproszenie.

PDFwydrukujwyślij do...

Expom SA wysyła kolejny dźwig do Skandynawii

Expom SA spod Olsztyna nie zwalnia obrotów i sukcesywnie realizuje zamówienia z różnych zakątków świata. Najnowszym wyzwaniem, jakie stanęło przed kurzętnickimi inżynierami, jest budowa przegubowego dźwigu offshorowego Knuckleboom o udźwigu 10 ton na zamówienie klienta z Danii.

Szesnastotonowy dźwig Knuckleboom posiada ramię o długości 13 metrów o charakterystycznej dwuczęściowej budowie. Dzięki temu ma większe możliwości manewru i może znacznie usprawnić transport ładunków. Żuraw jest wyposażony w układy elektryczne, elektroniczne i hydrauliczne, co zapewnia niezawodność pracy nawet w ekstremalnych warunkach.

Urządzenie zostało poddane specjalistycznym testom dynamicznym i statycznym według procedury odbiorowej i pod nadzorem okrętowego towarzystwa klasyfikacyjnego (DNV). Po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów, dźwig trafi do klienta z pełną dokumentacją jakościową i odbiorową. W przyszłości będzie wykorzystywany przede wszystkim do przeładunku materiałów na statkach i platformach wiertniczych na całym świecie.

Spółka Expom specjalizuje się w produkcji wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, a jednym z flagowych produktów firmy są żurawiki szalupowe oraz dźwigi morskie wyposażone w układy hydrauliki siłowej i elektryczne. Firma realizuje zamówienia, których odbiorcą finalnym są klienci z Singapuru, Australii, Chin, Holandii oraz krajów skandynawskich.

PDFwydrukujwyślij do...

EXPOM SA wypływa na szerokie wody

Kto powiedział, że tylko firmy z Pomorza mogą odnosić sukcesy w branży morskiej? Albo, że firma z Kurzętnika nie może współpracować z koncernami z całego świata, a wyprodukowanych u siebie żurawi szalupowych czy ciężkich dźwigów morskich nie może wysyłać do Dubaju czy USA? Dla spółki EXPOM granice geograficzne nie istnieją.

Na pozór zwykła fabryka we wsi Kurzętnik 80 km od Olsztyna skrywa za swymi murami bardzo nowoczesny park maszynowy oraz biuro technologiczno-konstrukcyjne. Na powierzchni 6500 m2 powstają odważne projekty w postaci wysoko przetworzonych produktów finalnych dla branży offshore i morskiej – żurawiki szalupowe o budowie kompaktowej czy ciężkie dźwigi na platformy wiertnicze – zaawansowane technologicznie, bo wyposażone w układy hydrauliki siłowej i elektryczne. Spod ręki kurzętnickich inżynierów wychodzą też urządzenia dla branży gazowo-naftowej i przemysłu energetycznego m.in. konstrukcje stojanów elektrycznych i generatorów prądotwórczych czy spalarnie do biomasy. Z Kurzętnika trafiają one do Singapuru, Australii, Chin, Holandii czy Krajów Skandynawskich.

Jak to się stało, że utworzony w 1952 r. Gminny Ośrodek Maszynowy dziś jest jedną z najprężniej rozwijających się firm w tej branży w Polsce? Przedsiębiorstwo zawsze wykazywało się innowacyjnym podejściem do rynku, podejmując wyzwania i realizując ambitne projekty. To tu w 1982 r. powstał prototyp siłowni wiatrowej typu WE-8 oraz konstrukcje stalowe mające stanowić wyposażenie do budowanej ówcześnie elektrowni jądrowej w Żarnowcu.

W roku 1991 firma uzyskała status spółki prywatnej i przyjęła nazwę Expom. Rok 2008 był zwiastunem nadchodzących zmian – uruchomiono pierwsze w historii firmy zrobotyzowane stanowisko spawalnicze oraz opracowano pierwszy projekt żurawika szalupowego wyposażonego w układy hydrauliki siłowej i elektryczne. Jednak największe zmiany w spółce nastąpiły w roku 2012 kiedy to zmieniono Zarząd, który wraz z Radą Nadzorczą zaczął czuwać nad finansami. Rozpoczęto wtedy proces restrukturyzacji poprzez zmiany w zarządzaniu, uporządkowaniu procesów, wzrost udziału kooperacji oraz optymalizacji zatrudnienia.

Najbardziej dynamiczny okres rozwoju spółki związany jest z awansem Rafała Domżalskiego, dziś już prezesa zarządu, na stanowisko dyrektora generalnego. To właśnie młody inżynier pchnął Expom na nowe tory. Dziś, po dwóch latach zarządzania spółką, pracownicy mówią o nim: konsekwentny, ambitny, nieustępliwy i bardzo pracowity. To on był przekonany o konieczności inwestowania w najnowsze technologie, ale także w zespół. Dlatego od 2012 r. po dziś dzień trwa w Expomie intensywny rozwój. Mało wydajne systemy zastąpiły nowoczesne, efektywniejsze, a także proekologiczne rozwiązania. Park maszynowy tworzą najnowocześniejsze na świecie urządzenia do projektowania, produkcji i testów – m.in. specjalistyczna wytaczarka Wotan Rapid 5 i tokarka karuzelowa FRORIEP. Te zmiany przełożyły się na wzrost możliwości firmy w zakresie obróbki skrawaniem CNC (Computerial Numerical Control) szczególnie istotnej w procesie produkcji wielkogabarytowych konstrukcji ze stali. Ostatnio park maszynowy zasiliła suwnica 20t, która podnosi pojemność transportową na hali wielkogabarytowych obrabiarek do maksymalnego udźwigu 30 ton. Do tego należy dodać rozwój nowoczesnego biura technologiczno-konstrukcyjnego, oferującego m.in. usługi modelowania 3D, które umożliwia nie tylko realizację zleconych projektów, ale także analizę i zmiany konstrukcyjne w projektach zleconych przez klientów. Duże znaczenie ma także fakt, że każdy produkt opuszcza Expom po wnikliwych testach oraz certyfikacji pod okiem międzynarodowych jednostek jak DNV czy ABS.

W sumie na inwestycje w infrastrukturę w 2013 r. wydano aż 800 tysięcy euro oraz kolejne 230 tys. w pierwszej połowie 2014 r. Wszystko po to, by stworzyć konkurencyjną ofertę dla kontrahentów z całego świata, szczególnie tych z branży energetycznej i offshore. O ile z produkcji wielkogabarytowych konstrukcji spawanych Expom słynie od lat, to rozwój produkcji na potrzeby branży morskiej jest planem spółki na najbliższe lata. Prezes Domżalski do projektu podchodzi ambicjonalnie, ponieważ to on w 2008 r. jako pierwszy w firmie podjął się wdrażania technologii i opracowania projektu żurawików szalupowych wyposażonych w układy hydrauliki siłowej i elektryczne. Jak dotąd firma ma na koncie kilka spektakularnych realizacji na tym polu – m.in. 50-cio tonowy dźwig HSC 700 zrealizowany i wysłany do Dubaju czy 42 żurawie szalupowe, które zostały wysłane do Skandynawii, Azji i Kamerunu oraz innych zakątków świata. Skala tych produkcji jest spektakularna – największe projekty kurzętnickich inżynierów ważyły nawet 52 tony i były dzielone ze względu na gabaryty transportowe.

Tak dynamiczny rozwój firmy nie miałby miejsca, gdyby nie wykwalifikowany zespół. Expom jest w Kurzętniku jednym z najważniejszych pracodawców, zatrudniając na miejscu w fabryce blisko 150 osób, w tym 20 najwyższej klasy inżynierów. Dodatkowe 100 osób pracuje ze spółką w ścisłej kooperacji. Firma docenia pracowników z najdłuższym stażem, bo doświadczenie to ich olbrzymi potencjał. Ale aby łatwiej było im odnaleźć się w nowych warunkach rynkowych inwestuje także w ich szkolenia. Z inicjatywy zarządu powstała Akademia Expom – komórka odpowiedzialna za szkolenia pracowników różnego szczebla. W wyniku szkoleń, na które w ostatnich dwóch latach przeznaczono ponad 160 tys. zł, 60 proc. kadry podniosło swoje kwalifikacje. Aby zachęcić młodzież do pozostania w rodzinnych stronach Expom wspiera lokalne inicjatywy skierowane do młodzieży, licząc, że kiedyś część z nich dołączy do zespołu.

Te wszystkie inicjatywy znajdują odzwierciedlenie w wynikach finansowych spółki, które obiecująco rosną. Roczne obroty firmy przekraczają obecnie 10 milionów euro. W 2013 r. firma zanotowała pięciokrotnie wyższy zysk niż w roku ubiegłym. Przy produkcji skierowanej głównie na eksport (ponad 90 proc.) oraz rosnącym portfelu klientów można na pewno mieć apetyt na jeszcze więcej.

Najważniejsze fakty:

  • 5 hal produkcyjnych o łącznej powierzchni 6500 m2,
  • Liczba pracowników: ponad 250 osób, z czego blisko 150 osób pracuje w siedzibie spółki, pozostałe 100 – w ścisłej kooperacji,
  • Obroty: 10 milionów Euro,
  • Inwestycje w infrastrukturę: 800 tysięcy euro (2013 r.), 230 tys. euro (2014 r.),
  • Inwestycje w personel zakładowy: ponad 60% przeszkolonej załogi,
  • Podwojenie sprzedaży w relacji styczeń 2013 - grudzień 2013,
  • Pięciokrotnie większy zysk niż w roku 2012,
  • Wysyłka ciężkich dźwigów morskich i żurawików szalupowych do Singapuru, Australii, Chin, Holandii, Dani, Norwegii i Niemiec,
  • Największy zrealizowany projekt: 50-cio tonowy dźwig HSC 700 wysłany Dubaju.
PDFwydrukujwyślij do...

Expom SA inwestuje w młodzież

Spółka z Kurzętnika notuje dynamiczny rozwój. Portfel klientów zainteresowanych usługami dla branży morskiej, energetycznej czy konstrukcyjnej jest coraz bogatszy. Tym bardziej cieszy fakt, że firma dba nie tylko o swą kondycję finansową, ale także intensywnie wspiera społeczność lokalną. 

- Stawiamy na wsparcie dzieci i młodzieży, by dać im lepszy start w przyszłość. Chcemy rozwijać i wykorzystywać potencjał tkwiący w tej grupie młodych, ambitnych i ciekawych świata ludzi. Wierzymy, że naszą firmę tworzą przede wszystkim pracownicy i to na nich opiera się sukces spółki. A prowadząc biznes w Kurzętniku, gdzie ludności napływowej jest stosunkowo niewiele, część z tej młodzieży w przyszłości zasili kadry Expomu, co jest dla nas dodatkową motywacją do działania i gwarancją ciągłego rozwoju firmy – mówi prezes zarządu, Rafał Domżalski.

Dlatego Expom w wybrane obszary inwestuje od wielu lat. Już od 2002 roku firma współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim. Od tego czasu placówka regularnie otrzymuje wsparcie na bieżące potrzeby. Ze środków przekazywanych przez spółkę został sfinansowany chociażby remont elewacji, wymiana okien czy biuletyn informacyjny wydany ostatnio z okazji 50–tej rocznicy istnienia szkoły podstawowej. Środki trafiają także bezpośrednio do uczniów w postaci pomocy naukowych – od tablicy interaktywnej czy tabletów począwszy, a na scenie i scenografii na potrzeby koła teatralnego kończąc. Expom realizuje na terenie szkoły także liczne akcje edukacyjne, szczególnie te związane z bezpieczeństwem na drodze i higieną pracy.

Z myślą o młodzieży z Kurzętnika i okolic od kilkudziesięciu lat prowadzone są zajęcia w ramach przyzakładowych warsztatów praktycznej nauki zawodu. Młodzi ludzie mają możliwość poznania konkretnego fachu w firmie eksportującej swoje wyroby do firm na całym świecie. To wielka wartość w dobie ogólnego zapotrzebowania na specjalistów w branży technicznej. Podczas zajęć uczniowie mają na co dzień dostęp do nowoczesnych technologii i skomplikowanych maszyn, co daje im lepszy start w życiu zawodowym.

Spółka podejmuje także liczne doraźne inicjatywy wspierając inne placówki edukacyjne oraz domy dziecka. Celem tych działań jest nie tylko zaspokajanie bieżących potrzeb podopiecznych, ale także umożliwienie im aktywnego rozwoju. Przykładem może być wsparcie budowy lapidarium przy Zespole Szkół im. W. Jagiełły w Kurzętniku – jest to jedno z największych skalnych muzeów w Polsce, w którym prezentowane są okazy kamieni naturalnych oraz kamiennych fragmentów elementów architektonicznych. Firma docenia różnorodne, nawet małe inicjatywy, które służą podnoszeniu standardu życia najmłodszych mieszkańców Kurzętnika i okolic. Dlatego aktywnie angażuje się w pomoc dla najciekawszych lokalnych projektów, jak kluby szachowe, warcabowe, kółka wędkarskie czy scrabble. Wspiera naukę i rozwój młodych talentów oraz pokrywa część kosztów wymiany młodzieży polsko-niemieckiej. Expom od wielu lat współfinansuje także działalność lokalnego Miejskiego Centrum Kultury oraz angażuje się w działania wspierające kulturalną sferę życia. Dobrym przykładem może być organizacja tegorocznych Dni Kurzętnika i Dni Expomu, których główną atrakcją był koncert Sylwii Grzeszczak oraz Naukowy Piknik pod Gwiazdami. W wydarzeniu wzięło udział blisko 8 tys. osób. 

- Chętnie angażujemy się w tego typu działania, bo bez naszego wsparcia te inicjatywy często nie miałyby racji bytu. Dzięki nim lokalne społeczeństwo nie tylko znajduje ciekawe zajęcie, ale także ma możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach, poszerza swoje perspektywy i uczy się funkcjonowania w grupie – dodaje prezes Domżalski.

Chcąc wspierać wszystkie obszary życia lokalnej społeczności spółka angażuje się także w promocję zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Dlatego od blisko 10 lat współpracuje z klubem sportowym Zamek-Expom Kurzętnik, a od roku jest jego sponsorem tytularnym. Dzięki temu wsparciu klub może liczyć na lepsze warunki treningowe, sprzęt sportowy oraz pomoc w organizacji startów podopiecznych w zawodach i zgrupowaniach. Dodatkową motywacją do tej działalności jest fakt, że w klubie, który odnosi liczne sukcesy szczególnie w sportach walki i siłowych, trenują również m.in. pracownicy firmy oraz ich dzieci.

Zarząd firmy nie ukrywa, że w tym wsparciu poszukuje także korzyści dla siebie, bo dobrze prowadzone i konsekwentne działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu powinny być korzystne zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla spółki. Expom S.A. jako jeden z największych pracodawców w regionie od wielu lat jest pionierem licznych inicjatyw branżowych oraz społecznych. 

- Celem, jaki nam przyświeca przy tego typu inicjatywach jest wychowanie otwartego na świat i chętnego do nauki pokolenia, którego przedstawiciele zamiast opuszczać rodzinne strony, zasilą w przyszłości szeregi profesjonalnej kadry pracującej w Expom S.A. – dodaje Prezes Domżalski. 

PDFwydrukujwyślij do...

EXPOM S.A. - REKORDOWE WYNIKI FINANSOWE I DOBRE PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ

Expom S.A., firma z branży metalowej, osiągnęła rekordowe wyniki finansowe. We wrześniu spółka odnotowała zysk netto na poziomie 400 tys. zł, co udało się jej po raz pierwszy od ponad 22 lat działalności. Już teraz można założyć, że roczny zysk netto Expom S.A. będzie najwyższym w historii. Natomiast dwa podpisane niedawno kontrakty zapewnią firmie znaczące przychody również w roku następnym. Rezultat uzyskany we wrześniu jest najlepszym miesięcznym wynikiem odnotowanym od ponad 22 lat. Został on osiągnięty przy podobnym poziomie sprzedaży, co w poprzednich miesiącach. Tendencja wzrostowa, której od kilku miesięcy podlegają wyniki finansowe spółki pozwala spodziewać się satysfakcjonującego rezultatu finansowego również na koniec roku. 
W październiku spółka podpisała z jedna z europejskich, renomowanych firm kontrakt na wykonanie konstrukcji do portowych dźwigów kontenerowych opiewające na 1,6 mln EUR. W listopadzie firma podpisała kontrakt na wykonanie dwóch maszyn, które będą wykorzystane w projekcie badawczym prowadzonym przez rząd Niemiecki mającym na celu sprawdzenie do jakiej mocy turbiny mogą być montowane na wieżach elektrowni wiatrowych. Expom S.A. wykona 2 sztuki największych stojanów w historii ważące 51 ton. 

„Dobre rezultaty i nowe kontrakty zawdzięczany zmianie strategii, którą wprowadziliśmy na początku bieżącego roku.” – komentuje Rafał Domżalski, dyrektor generalny, techniczny i członek zarządu Expom S.A.– „Zredukowaliśmy niepotrzebne koszty, poczyniliśmy znaczące inwestycje w infrastrukturę produkcyjną i zaczęliśmy w większej mierze korzystać z usług podwykonawców w przypadku mniej wymagających zleceń lub ich elementów. Dzięki temu możemy skupić się na pozyskiwaniu nowych zleceń w perspektywicznych i dochodowych branżach, na które postawiliśmy.” – dodaje Domżalski. 

PDFwydrukujwyślij do...

EXPOM S.A. NA TARGACH PRZEMYSŁU OFFSHOROWEGO W STAVANGER I MIDEST W PARYŻU

Przedstawiciele Expom S.A., firmy z branży metalowej, uczestniczyli w targach przemysłu offshorowego OffshoreTechnology Days w norweskim Stavanger. W listopadzie wybierają się natomiast na targi MIDEST odbywające się w Paryżu.W Stavanger wystawiało się ponad  500 wystawców branży offshorowej, a targi odwiedziło około 25000 zwiedzających z 31 krajów. Przedstawiciele Expom S.A. nawiązali kontakt z około 30 firmami, głównie norweskimi, ale również szwedzkimi, niemieckimi i brytyjskimi, które zajmują się budową urządzeń i konstrukcji dla przemysłu offshorowego.
„Niektóre z tych firm były bardzo zainteresowane nawiązaniem współpracy z nami. Już otrzymaliśmy pierwsze zapytania ofertowe, na które wkrótce odpowiemy.” – komentuje Rafał Domżalski, dyrektor generalny, techniczny i członek zarządu Expom S.A.– „Produkcja dla branży offshore  powinna zagwarantować Expom S.A. zyskowny i długotrwały rozwój” – dodaje Domżalski. 

Branża offshore jest obecnie najszybciej rozwijającą się gałęzią gospodarki, zwłaszcza w obszarze Morza Północnego (Norwegia, Wielka Brytania, Dania, Niemcy, Holandia, Francja), jak również w innych rejonach świata, gdzie wykonuje się podmorskie wydobycie ropy naftowej i gazu (Stany Zjednoczone, Kamerun, Brazylia, Chiny). 

Następnymi targami, w których będą brali udział przedstawiciele Expom S.A. są MIDEST 2013 odbywające się  w dniach 19-22 listopada w Paryżu. Są to największe na świecie targi podwykonawstwa. Wystawia się na nich ponad 1700 firm przybyłych z 50 krajów. 
Expom S.A. będzie w nich uczestniczyć  jako  wystawca w ramach grupy zorganizowanej przez Państwową Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) w ramach pomocy de minimis z Programu Rozwoju Polski Wschodniej. Wśród branż, które reprezentują wystawcy można wymienić: obróbkę metalu, przetwórstwo plastiku i gumy oraz materiałów kompozytowych, przetwórstwo drewna, przetwórstwo innych materiałów (szkło, ceramika), elektronika i elektrotechnika, mikrotechnologie, obróbka powierzchniowa, cieplna i wykończeniowa, przemysłowe elementy złączne, usługi przemysłowe, utrzymanie ruchu. „Braliśmy udział w targach MIDEST w poprzednich latach, a wszyscy nasi obecni klienci francuscy zostali pozyskani właśnie dzięki nawiązanym tam kontaktom.” – komentuje Domżalski.

PDFwydrukujwyślij do...
Następna strona